| Denisa7677 a întrebat:

Bună!
As vrea sa ma ajutati
As vrea sa ma ingras, stiu ca trebuie sa mananc mult dar eu nu am pofta de mancare
Am 17 ani si 1.63 inaltime
Am luat si pastile pentru pofta de mancare, dar nimic
Mănânc putin intr-o zi, 2 mese uneori 3 dar slabe cantitativ si caloric
Urasc ca am picioarele subtiri si am un fel de spatiu si se vede urat.
Si imi vine greu cand vad fete care arata bine si eu nu imi accept corpul.
As vrea o schimbare, sa iau niste suplimente pentru ingrasare si iubitul meu mi-a reprosat ca sunt prea slaba.
Sunt o fire sensibila si plang ff usor si nu ma ajuta delo.c
Eu cand plang slabesc si mai tare.
La sala nu vreau sa merg fiindca nu ma simt in largul meu, sunt o fire timida.
Ma poate ajuta cineva cu un sfat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Iarta-ma ca trebuie sa-ti spun, dar esti la pamant cu nervii si plangi usor din cauza unui idiot de prieten, care nu te iubeste, doar profita de tine ca sa primeasca sex pe gratis.
Cand iubesti pe cineva nu-i reprosezi nimic, il iubesti cu toata fiinta, asa cum este, slab, gras cu orice defect ar avea.
Vad ca tu nu i-ai reprosat ca are cucul mic, atunci cand s-a rupt prezrevativul, fiind prea mare pentru cucul lui.
Nu stiu cum este sexul cu el, dar nu cred ca merita sa-l tii cand te jigneste si-ti gaseste cusur, fiindca asta nu-i dragoste!

Apropo, ce pastile de pofta de mancare ai luat?
Inca nu am auzit pana acum sa existe asa ceva... sunt foarte curioasa.

| Denisa7677 explică (pentru Violleta2022):

Ai dreptate
Am fost oarba pana acum
Sunt cu el de un an si ceva timp in care m-am distrus pe mine
Am facut pasul asta cu el in speranta ca se va schimba
I am daruit tot ce aveam
Dar degeaba
Am luat niste pastile mai de mult, nu mai stiu denumirea
Cred ca erau vitamine
Iti multumesc si tie din tot sufletul pentru sfaturi
O sa ma despart de el, o sa am grija de mine si o sa astept sa vina baiatul potrivit
Multumesc ❤❤?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Denisa7677):

Este pentru a doua oara cand iti spun ca-mi pare rau, dar faci greseala dupa greseala!
Un om NU se schimba niciodata, doar se preface ca se schimba, ca sa nu te supere sau sa treaca necazul, dar in scurt timp revine la vechile metehne si jigniri, pentru ca asta este firea si personalitatea lui, care nu se vor schimba niciodata. mai rau de atat se poate, dar mai bine, nu cred.
Cand l-am cunoscut ep sotul aveam 50kg si 1.74m asta ca sa-ti imaginezi cat eram de slaba si cu toate astea m-a placut si 6 luni mai tarziu, ne-am casatorit. Suntem casatoriti si azi, dupa 3 decenii, dar niciodata, absolut niciodata nu mi-a reprosat ca am fost prea slaba.
Un om care te iubeste cu adevarat, nu-ti reproseaza nimic, te place si te vrea asa cum esti!
Tu pari a avea un suflet extraordinar, sensibil, bland si frumos, ce dumenzue ai gasit la un mitocan care te jigneste si te pune jos? Cum sa suferi dupa un asemenea animal?
Sunt mii de oabieti buni si cuminti in lume, mii de oameni slabi care nu e pot ingrasa, dar asta nu-i un cusur de jignit si pus la pamant omul, dimpotriva.
Sincer, mai bine singura decat cu un asemenea specimen. Curand iti vei cunoaste si baiatul sortit si crede-ma ca nu vei avea regrete.

| Denisa7677 explică (pentru Violleta2022):

O sa fac screen-short la raspunsul dumneavoastra si o sa-l citesc mereu cand simt ca am nevoie de un sfat
Va multumesc mult ca v-ati luat din timp sa-mi scrieti! Multumesc nespus mult!

| Violleta2022 a răspuns (pentru Denisa7677):

Ma bucur ca te-am putut ajuta, asa cum mi-am ajutat copii mei, care azi sunt adulti la casele lor.
Am sa te rog intotdeauna sa te pui pe tine prima si sa-ti acorzi prioritate, refuzand sa mai fii jignita sau calcata in picioare, in special de un barbat care pretinde ca te iubeste dar arata contrariul.
Sunt milioane de barbati pe lumea asta, crede-ma, multi foarte buni dar prea cuminti ca sa iasa in evidenta. Pe aceia sa-i alegi, nu jigodiile care jignesc si cer ceea ce nu merita.

| Mosotti a răspuns (pentru Violleta2022):

I-am dat solutia si se va rezolva.

Exista pastile care urca pofta de mancare, de exemplu Peritol, el nu se da pentru asta, dar are ca afect secundar la multi si asta, asa ca unii medici da Peritol pentru urcarea poftei de mancare.

21 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

In primul rind, iubitului tau spune-i ca, daca te iubeste, sa te accepte asa cum esti. E urit din partea lui ca iti reproseaza ca esti slaba. Cind ti-a devenit prieten nu s-a uitat la asta? A fost alegerea sa! Dar sigur tu ai multe alte calitati pe care acum nu le vezi pentru ca iubitul tau se uita acum la ce nu trebuie si iti si mai reproseaza ce pare, zic pare si ia aminte la asta, ca nu e in regula. Si cu siguranta ca daca iubitul tau te-ar fi iubit si ar fi acoperit acest aparent neajuns, nu ne intrebai pe noi acum.
Daca ai metabolism crescut (corpul consuma mai mult decat primeste, arderile in el fiind intense), poti minca oricit, asa vei ramane, oricite calori vei ingera, le vei arde rapid. Si atunci singura solutie ramane sa te accepti asa cum esti.
Daca crezi ca ai putea face ceva, incearca cu ceva miscare, alergare de exemplu, un minim de 10 minute pe zi, ar trebui sa iti creasca pofta de mincare. Si niste vitamine sau suplimente naturale. Daca stai bine cu banutii, as recomanda un consult la un medic nutritionist, el ti-ar putea face un plan de alimentatie si sa iti zica ce suplimente ai putea lua ca sa mai pui cateva kg in plus, si asa ai avea sanse mai mari de succes.
Iar la capitolul alimentatie, nu trebuie sa maninci mult ca sa te ingrasi. Ci sa maninci ceea ce trebuie. Carne, oua, unt, alune, nuci, fasole, sunt doar cateva din alimentele bogate in caloriile necesare pentru a te ingrasa. O feliuta de sunculita de porc cu un ou prajite de dimineata ar insemna un mic dejun mai consistent decat al multor altora, chiar daca este putin.
Si, slabesti cand plingi pentru ca te consumi mult, si atunci organismul consuma energie, pe care si-o ia din rezervele ce le are. Nu te mai consuma, nu te mai intrista atit, si poate si asta va contribui la aspectul tau general.

| Mosotti a răspuns:

In primul rand lasa-l pe nesimtitul ala de iubit care nu te place cum esti, daca nu te place de ce te-a luat? Ca asa erai si la inceput.

Pai la sala daca te duci, slabesti mai tare! Deci asta e total nepotrivit.

Pai problema se rezolva foarte simplu, trebuie sa mananci ceva cu kcal multe pe volum mic ca sa poti manca, de exemplu mananca in afara de ce mananci de obicei, o ciocolata jumate pe zi, imparte in 4-5 transe si bagi acolo chiar daca n-ai pofta, sau 150 g de alune.
Si vei lua cam 3, 5 Kg lunar.

Daca mananci doar o ciocolata sau 100 g de alune, vei lua 2, 3 Kg lunar, cum vrei.

Dar atentie, NU reduci din ce mancai pana acum sub nici o forma, aia o mananci in plus.

Dupa ciocolata de fiecare data sa NU cumva sa nu te speli pe dinti imediat dupa masa, ca sa nu faci carii.

Si se rezolva. Adica ideea e simpla, trebuie sa ai mai multe calorii decat arzi.
Ti-am dat asa, ca astea-s cele mai mici in volum alimente cu kcal multe.

| anonimg a răspuns:

Ai nevoie de efort fizic, orice ar presupune acesta: fitness, înot, jogging, etc.
Mâncatul la ore târzii din noapte poate duce la îngrășare, dar automat vor apărea și boli, dar și o dezvoltare inestetică a organismului.

| Denisa7677 explică (pentru anonimg):

Multumesc ❤?

| Mosotti a răspuns (pentru anonimg):

Sa faca efort fizic face pe dos, o slabeste mai tare.
Nu ai citit bine poate, vrea sa se ingrase, nu sa slabeasca.

Nu este adevarat ca se dezvolta organismul inestetic, ingrasarea pana la greutatea normala face corpul frumos, dupa ce sari de greutatea normala incepe sa fie inestetic.

I-am zis ce sa manance ca sa rezolve problema, asta pe langa ce mananca acum, nu are de ce sa apara boli la solutia de am dat-o, ca e verificata pe multi de mine care erau in acelasi caz cu ea.

| Denisa7677 explică (pentru Mosotti):

Multumesc

| Frank51 a răspuns:

Încă mai există persoane care cred că se schimba forma picioarelor mâinilor dacă te îngrași sau slăbești?

| Denisa7677 explică (pentru Frank51):

Uite, eu sunt foarte slaba si se vede
Daca as mai pune cateva kg acel spatiu nu ar mai exista () si daca ma ingras e logic ca mi se schimba putin aspectul
Înțelegi ce vreau sa zic?

| Frank51 a răspuns (pentru Denisa7677):

Acel spațiu rămâne și dacă te îngrași. Este nevoie de mult mai multe kg decât îți imaginezi.

| Denisa7677 explică (pentru Frank51):

Aa inteleg
dar macar sa mai pun cateva kg

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In primul rand, din ce am citit, te sfatuiesc sa te desparti de iubitul tau.
Meriti mai mult de atat.
Daca iubitului tau i se pare ok si normal sa iti dea bodyshaming, sa stii ca asta nu e iubire.

Nu te imbuiba cu pastile ca sa ii faci lui pe plac.
Si nu imi spune ca iei pastile pentru tine, pentru ca tu nu te-ai nascut urandu-ti corpul, altii te-au facut sa o faci.
Nimeni nu s-a nascut urandu-si corpul, societatea ne ruinează.

Eu, spre exemplu, NU am avut niciodata acel spatiu intre picioare de care zici. Oricat as fi slabit. Cand vedeam fete cu spatiu intre picioare pe strada si mie imi venea greu sa imi accept corpul.
Iar lumea imi reprosa ca de ce nu am spatiul

Vezi? Oricum am fi, lumea tot o sa aiba ceva de zis.

Daca stii ca esti sanatoasa si corpul tau se simte bine la aceasta greutate nu ai nevoie de NICIO schimbare.

Te rog, nu iti face rau doar pentru ca altora sa nu li se mai activeze frustratile cand te văd.
Asta nu e problema ta, ci a lor.

Stiu ca iubirea de sine si vindecarea de aceasta societate plina de ura si frustrare ia mult timp.
Dar iti propun sa o vezi ca pe o calatorie.
A calatorie lunga, dar frumoasa si plina de peripetii, ca o aventura. Sau o poveste.

Iar acum poti incepe aceasta calatorie citind comentariul meu.

Natura nu a avut,, standardele de frumusete contemporane" cand te-a creat. Natura te-a creat sa fii reala. Sa ai corpul perfect adaptat nevilor tale pentru a supravietui.
Natura te-a creat sa fii TU.

In ochii mei fiecare corp este perfect pentru că fiecare corp este el.
Deci in ochii mei, chiar daca nu te cunosc, esti perfecta happy

Mult succes in continuare!

| cristi202 a răspuns (pentru anonim_4396):

Wow! Frumos si intelept raspuns!

| LostForForever a răspuns:

Spune-i lui bulangiul ăla sa se uite la sticsurile lui ce picioare are ăla nu te iubește cu adevărat sincer îți spun cu toată inima un om care te iubește ( cu adevărat )te accepta asa cum ești tu pentru cine ești tu cu adevărat și atâta nimic altceva nu Conteza.

Nu știu dacă o sa funcționez dar încerca sa baxezi shorma cu usturoi vezi dacă merge bagă in tine rupe mănâncă pana simți ca explodezi dupa aia întindete pe spate pe un pat și stai cu burta așa adică relaxezate apoi frumos trage un som după ce te trezește rupe frigiderul mănâncă tot nu chiar tot adică cu măsura bagă in tine mănâncă sora mea pana leșini (nici chiar pana leșini pana simți ca chiar leșini apoi oprește altfel o dai in diabet ) sa moara nepoatamea Larisa de nu te faci dinozaur intr-o luna nebuno sa vezi cum dupa aia cum bulagiul ăla cu sticsurile lui cum o sa plângă după tine.

Vezi ca ăla nu te iubește vorbesc serios.
Un om care te iubește cu adevărat te iubește cu adevărată orice ar fi orice s-ar întâmpla.

| Denisa7677 explică (pentru LostForForever):

Iti multumesc din suflet, am citit comentariul tau si m-ai facut sa plang
Chiar aveam nevoie de asta
?
Ai dreptate
Iti multumesc din inima
E o perioadă grea pentru mine?
O sa ma abtin sa mai plang si o sa mănânc mai mult
?❤

| Leonn23 a răspuns:

Încearcă să iei un supliment alimentar pe baza de vitamine și să mănânci tot ce îți place indiferent de ora...

| Denisa7677 explică (pentru Leonn23):

Multumesc o sa fac asta❤?