| Hugef a întrebat:

Hey! Am 16 ani, sunt baiat si am si eu o intrebare. Am reusit de la inceputul lui iulie pana acum sa slabesc de la 105 kg la 84 de kg, tinand o dieta in care nu mai mananc deloc dulciuri si cat mai putina paine, amestecata cu o serie de exercitii fizice facute zilnic. Vreau sa termin cu slabitul la Craciun si doresc sa stiu ce trebuie sa fac ca sa ma opresc, sa revin cat de cat la un regim fara restrictii si sa nu ma ingras la loc? Ma gandeam ca as putea sa imi fac in continuare seriile de exercitii fizice, dar introduc din nou ciocolata si celelalte in alimentatie (nu in exces ca inainte, desigur). Vi se pare ok?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| Cristinaaaaaaaaaaaa a răspuns:

Ce exercitii ai facut?happy vreau si eu.

| Hugef explică (pentru Cristinaaaaaaaaaaaa):

Nimic complicat. Genoflexiuni, abdomene, exericitii cu gantere si niste exercitii gasite pe net thinking As fi facut si flotari, dar am niste probleme cu spatele si abia daca mai ma pot misca dupa ce le fac big grin

| Cristinaaaaaaaaaaaa a răspuns (pentru Hugef):

sad dar tu esti baiat :-s si.

| Ezio13 a răspuns (pentru Cristinaaaaaaaaaaaa):

Si ce daca ii baiat? laughing nu poti face abdomene, genoflexiuni, extensii?

| Cristinaaaaaaaaaaaa a răspuns (pentru Ezio13):

Vreau cardio.

| Marius1985 a răspuns:

Salut! Felicitari pentru reusita. Pai, eu zic ca e bine sa nu te arunci in ele nici dupa. Poti face asa, de luni pana vineri continui sa mananci numai sanatos, fara dulciuri si fara paine, iar sambata si duminica mananci cate o masa cu ce vrei tu si oricat vrei. In rest ai grija sa nu calcid eloc stramb sa zic asa. Si exercitiile fizice, iti recomand sa faci cat mai multe si mai diversificate. Sportul te va dezvolta pe etrmen lung si te va ajuta sa fii sanatos si sa arati bine. Fa cat mai mult sport si ai grija la ce mananci si mai tarziu va veni de la sine ce sa faci. Bafta!

| marius08 a răspuns:

E o vorba din batrani:

Masa de dimineata o mananci singur, masa de pranz o imparti cu prietenii, iar cea de seara o dai la dusmani.

Mic dejun bogat, iar cina foarte saraca (fructe, legume.)

Nu renunta la miscare. Iti pastreaza organismul sanatos pe termen lung.

| Cosmin86 a răspuns (pentru marius08):

Fructe la cina?

| marius08 a răspuns (pentru Cosmin86):

Chiar banane pentru ca au fibre sau eventual pere si nu neaparat o salata de fructe. Ar fi ideal ca cina sa fie cu cel putin 2 ore inainte de a te culca

| Cosmin86 a răspuns (pentru marius08):

Eu as evita fibrele la cina sau fructele si m-as axa pe proteine cu absorbtie lenta si eventual legume.