| AlexandraS11 a întrebat:

Hei.
Am reușit să slăbesc cam cat mi-am dorit printr-o "dietă" prin care eliminam grăsimi, prăjeli, paine și, puțin dulciurile.
Acum, am rămas cu burta : nu foarte mare, dar destul cat să nu-mi placă atunci cand mă uit în oglindă. De o lună m-am apucat de exerciții pentru abdomen ( rezultatele se văd mai mult atunci cand mă încordez, dar tot am burtică ).
Întrebările sunt următoarele :
1. Cum să scap și de "restul" de burttică? Tot prin exerciții? Oare pană în vacanța de vară scap de ea?
2. Cu dieta, vreau să o las mai moale, am slăbit suficient, dar, îmi este frică, că dacă revin la obiceiurile mele vechi o să mă îngraș ( în orice caz paine nu mănanc și încet cu prăjelile și grăsimile, dar, de exemplu, săptamana asta am mancat destuul de multe dulciuri sad ), așadar cum să fac să mă mențin în stadiul în care sunt acum?
Vă mulțumesc love struck
Oh, era să uit, dacă fac exces intr-o zi de, spre exemplu, dulciuri, pot să compesez cu mai multe exerciții fizice?

8 răspunsuri:
| AirănMeidăn a răspuns:

Ceai verde, bea multa apa, atunci cand iti e pofta de dulciuri poti incerca sa bei ceai, dar fara zahar. Eu cam asta fac, bafta si tiebig grin

| OOOLEOOO a răspuns:

1.Renunta la dieta si adopta un stil de viata sanatos care sa dureze toata viata.

2.Continua exercitiile pana dai jos toata grasimea, eventual mareste intenistatea antrenamentelor (sper ca faci mult cardio)

3.Nu poti face exces de dulcuri, insa poti manca dulciuri in prima parte a zilei (inainte de ora 12:00) ca sa scapi de pofta. Goleste urgent casa de alimente nesanatoase, nu poti tine dieta cu Nutella in frigider.

4. Nu manca fructe dupa ora 14:00

5.Arde prin exercitii fizice mai multe kalorii decat mananci.

6. Tine cure de detoxifiere, bea sucuri naturale facute in storcator, ceai verde si ia spirulina organica spre exemplu.

Mananci sanatos si faci sport pentru a te simti bine, nu pentru a arata bine.

| DeathIncarnate a răspuns:

Baga abdomene, bicicleta +dieta si spaci usor

| Ommmmmffffffgggggg a răspuns:

Abdomene zilnic cate 150 pe zi.

| KRISTINAxo a răspuns:

Ar fi bine sa mai pastrezi acest egim si sa nu exagerezi daca vrei sa iti pastrezi silueta si sa faci exercitii in continuare pentru ca daca iti iei inapoi vechile obiceiuri e posibil sa pui la loc. Cred ca prin exercitii de abdomen poti scapa de burtica, mai cauta pe internet diverse exercitii. Apropo, vreau si eu sa ma apuc de dieta laughing Imi poti spune si mie prin eliminarea acelor alimente cat ai slabit, in cat timp si ce exercitii ai facut? am nevoie de un sfat.

| AlexandraS11 explică (pentru KRISTINAxo):

Mulțumesc de sfaturi.
" Dieta " mea : fără prăjeli, grăsimi, paine.
M-am apucat de ea pe 20 oct.
Am slăbit 10-15 kg INTR-UN MOD SĂNĂTOS!
Diferența s-a văzut la haine ( blugii foarte largi, bluzele mi-au rămas largi etc )
Ca exerciții, în luna asta am schimbat programul și-l fac pe acesta ( sper să meargă ) :

Saptamana 1:

Ziua 1: 15 genoflexiuni, 5 crunch-uri, 5 ridicari ale picioarelor, plank 10 secunde.

Ziua 2: 20 genoflexiuni, 8 crunch-uri, 8 ridicari ale picioarelor, plank 12 secunde.

Ziua 3: 25 genoflexiuni, 10 crunch-uri, 10 ridicari ale picioarelor, plank 15 secunde.

Ziua 4: astazi odihneste-te.

Ziua 5: 30 genoflexiuni, 12 crunch-uri, 12 ridicari ale picioarelor, plank 20 secunde.

Ziua 6: 35 genoflexiuni, 15 crunch-uri, 15 ridicari ale picioarelor, plank 25 secunde.

Ziua 7: 40 genoflexiuni, 20 crunch-uri, 20 ridicari ale picioarelor, plank 30 secunde.

Saptamana 2:

Ziua 8: astazi odihneste-te.

Ziua 9: 45 genoflexiuni, 30 crunch-uri, 30 ridicari ale picioarelor, plank 38 secunde.

Ziua 10: 50 genoflexiuni, 50 crunch-uri, 30 ridicari ale picioarelor, plank 38 secunde.

Ziua 11: 55 genoflexiuni, 65 crunch-uri, 33 ridicari ale picioarelor, plank 42 secunde

Ziua 12: astazi odihneste-te.

Ziua 13: 60 genoflexiuni, 75 crunch-uri, 40 ridicari ale picioarelor, plank 50 secunde.

Ziua 14: 65 genoflexiuni, 85 crunch-uri, 42 ridicari ale picioarelor, plac 55 secunde.

Saptamana 3:

Ziua 15: 70 genoflexiuni, 95 crunch-uri, 42 ridicari ale picioarelor, plank 60 secunde.

Ziua 16: astazi odihneste-te.

Ziua 17: 75 genoflexiuni, 100 crunch-uri, 42 ridicari ale picioarelor, plank 65 secunde.

Ziua 18: 80 genoflexiuni, 110 crunch-uri, 48 ridicari ale picioarelor, plank 70 secunde.

Ziua 19: 85 genoflexiuni, 120 crunch-uri, 50 ridicari ale picioarelor, plank 75 secunde.

Ziua 20: astazi odihneste-te.

Ziua 21: 90 genoflexiuni, 130 crunch-uri, 52 ridicari ale picioarelor, plank 80 secunde.

Saptamana 4:

Ziua 22: 95 genoflexiuni, 140 crunch-uri, 55 ridicari ale picioarelor, plank 85 secunde.

Ziua 23: 100 genoflexiuni, 150 crunch-uri, 58 ridicari ale picioarelor, plank 90 secunde.

Ziua 24: astazi odihneste-te.

Ziua 25: 105 genoflexiuni, 160 crunch-uri, 60 ridicari ale picioarelor, plank 95 secunde.

Ziua 26: 115 genoflexiuni, 180 crunch-uri, 65 ridicari ale picioarelor, plank 100 secunde.

Ziua 27: 120 genoflexiuni, 190 crunch-uri, 70 ridicari ale picioarelor, plank 110 secunde.

Ziua 28: 130 genoflexiuni, 200 crunch-uri, 80 ridicari ale picioarelor, plank 120 secunde.
Baftă :*

| KRISTINAxo a răspuns (pentru AlexandraS11):

Multumesc mult

| AmN a răspuns:

Hei.Scortisoara cu miere si cateva exercitii pe saptamana te scapa imediat de grasimi.P.S. Poti manca aproape orice. Dimineata inainte cu o jumatate de ora inainte de micul dejun pune la incalzit o ceasca de apa.O incalzesti foarte putin.Pui o jumatate de lingurita de scortisoara si o lingurita de miere, le amesteci si o bei.La fel vei face cu o jumatate de ora si inainte de cina.Nu te mai strofoca cu diete si infometari.Plus ca scortisoara cu miere ajuta foarte mult si la sanatatea corpului.Bea acest continut timp de o saptamana. Daca faci exercitii poti slabi chiar 2 sau 3 kg.Dovada,colega mea a slabit intr-o saptamana si cateva zile 2 kg.Succes :*