| anonim_4396 a întrebat:

Hey am fost cu o prietena dupa mure si a doua zi am gasit capusa pe mine. probabil m-am scarpinat si era numai capul. mi-a tras-o mama si cred ca a ramas ceva negru acolo.ma mananca ingrozitoor si am un semn mare si un punct mai maricel negru. mi-e frica.credeti ca mai am o parte din capusa acolo? funditasad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| whatevernvm a răspuns:

Buna, Alina!

Nu e bine sa lasi toate persoanele sa faca lucruri de genul asta. Cel mai probabil a ramas o parte din ea pe tine. Nu trebuie sa te sperii, este moarta din moment ce restul a rupt-o, dar mai bine te duceai la un medic mai apropiat sa ti-o scoata pe toate, nu se intmpla nimic daca mai asteptai o zi. Am avut si eu o capusa si tot mama mi-a scos-o, insa a scos-o pe toata si nu am avut probleme. Se poate infecta, bineinteles. Iti sugerez sa nu te mai scarpini chiar daca te mananca, sa ii spui mamei tale si sa mergeti impreuna la un medic pentru ca doar el stie sigur ce e.

Multa bafta!

11 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Muscatura de capusa iti poate tarnsmite o boala grava, care se numeste maladia Lyme. Boala asta poate fi fatala sau te poate nenoroci pe viata, dar are marele avantaj ca este usor de prevenit. Mai exact, daca la cat mai scurt timp de la muscatura (24 de ore optim) se incepe tratament cu antibiotic recomandat de medic infectionist, poti fi sigura ca nu vei face boala si ai sa fii sanatoasa. De aceea, e important sa te vada un medic intr-un serviciu de urgenta cat mai repede si sa incepi tratamentul.
Crede-ma, sunt medic, si nu e deloc o gluma. Desi rara, maladia Lyme este foarte grava. Nu stiu daca fara tratament o vei face sau nu, dar cu tratament corect de prevenire, poti fi sigura ca nu faci boala.

Abh
| Abh a răspuns:

Ti-a ramas capul capusei in piele. Prezinta-te cat mai repede la camera de garda pentru extragerea lui si vaccin antitetanos, precum si pentru tratament antibiotic. Ai auzit de boala LYME?

| ΔH a răspuns:

Du-te de urgenta la spital.
Capusele, chiar daca le scoti, ii raman acolo niste colti, sau ceva... nu stiu chiar sa-ti explic, dar ideea e ca tot iti mai ramane ceva acolo, si trebuie` sa te duci la spital.

| Luy a răspuns:

Da,poate sa-i ramana capul si sa faci o infectie.Dezinfecteaza locul cu spirt si mai stai cateva ore daca starea nu se amelioreaza du-te la un doctor sau macar la o farmacie din zona si-ti spun ei mai multe.O zi buna!

| Angelique a răspuns:

Du-te la doctor! Dar repede!

| PlanetaMinunilor a răspuns:

Mai bine faci o vizita la un medit sau la spital sa iti zice, cel mai probabil ca ti-a ramas ceva acolo ...mai bine du-te cat mai repede sa te consulte cineva ca sa nu fie grav

| TryBaL a răspuns:

Spalate in locu ala si se duce big grin fUnDitsa :*

| Messi_1669 a răspuns:

Hmmmmm tiu minte ca si o prietena de-a mea a patit asta dar s-a dus la doctor si a consultato apoi i-a dat un fel de crema sa se unga in acel loc si dupa 1 saptamana practic ia trecutbig grin

| Smile4us a răspuns:

Pai si eu am patit la fel decat ca mi.a ramas capul acolo sh s.a umflat piciorul sad.La tine e posibil sa fi ramas o parte din ea.incearca sa o tragi cu o penseta sh sa dezinfectezi daca nu poti merge la un dermatolog eu asa am facut sh crede.ma nu a fost nici o problema.Nu cred ca e grav sh e posibil sa fi ramas doar semn nu sh capusa. Sper ca te.am ajutat:*

| Draguta_7954 a răspuns:

Du-te repede la urgente sa nu fie ceva mult mai grav! Multa sanatate alynutsa

| MrDanut20 a răspuns:

M-am patit si eu la fel. Du-te la doctot.Mie mi-a zis ca sia depus oua si mi scos ouale de la capusa cu ceva ascutit. Bafta