| anonim_4396 a întrebat:

Hey!
Am o întrebare. (fete)
Luna trecuta (octombrie) mi-a venit menstruația pe data de 2. La 5 zile după am început un antibiotic medicamentos acneic deci pe data de 7 (ultima zi a menstrei).
Suntem în luna noiembrie și încă nu mi-a venit. Precizez ca mie îmi vine mereu cu 2 zile înainte de ziua în care am avut cu o luna în urma deci trebuia sa îmi vina pe 31oct-1nov. Și încă nimic.
Am avut și candida de la acele medicamente vreo 2 săptămâni sa zic ca de pe data de 8 pana pe 22-23...
Am avut contact neprotejat dar am făcut testul ieri pe 2 noiembrie (sa zic la 2 zile de întârziere) și este negativ. Ce părere aveți? Sa fie de la candida, medicamente întârzierea menstruației? Sau sa ma gândesc sa mai fac încă un test?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Numai fă teste aiurea, ai o dereglare hormonală din cauza medicamentelor, ce varsta ai?

| Hypefox a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Am 18 ani.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Hypefox):

Multi inainte, ai fost la ginecolog sa te consulte?

| Hypefox a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Nu am fost niciodată la ginecolog momentan. Este primul an de la începerea vieții sexuale și mi s-a zis ca abia după un an se reglează menstra și hormonii și sa ma duc când acestea sunt reglate. În cazul meu s-a reglat tot la 3 luni după aceea dar în momentul asta sunt panicata ca nu știu dacă testul a fost eficient, l-am făcut cu mama care știe mai bine și ma gândesc ca ar putea fi doar din cauza ca am început antibioticul asta și candida ce am avut-o 2 săptămâni sa fi fost foarte puternica și acum sa îmi întârzie. Sunt ca să zic ceva vreo 4 zile deja și am simptome ca la menstruatie dar fără sânge. Nu ma gândesc ca ar fi cazul sa merg la ginecolog dar sunt în incertitudine cu faza asta. Sufăr și de tiroida dar este subcontrol de 5 ani și i-au pastile adică nu ar avea treaba fiindcă menstra mea este reglata și precisa cu dățile.

| Violleta2022 a răspuns:

Antibioticul si candida NU intarzie ciclul menstrual, dar o sarcina cu siguranta il poate intarzia.
Testul facut la 2 zile de intarzieri este inutil si eronat, fiind facut cu mult prea devreme.
Normal se face dupa 10 zile de intarzieri, nuami daca stii exact ziua cand trebuie sa-ti vina ciclul, sau cel mai corect DUPA 21 de zile, de la ultima partida sexuala.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bine că nu ți-a venit galben.

| Endita4689 a răspuns:

Poți să îți mai faci un test peste câteva zile.

| Lovelife00018 a răspuns:

Cel mai bine este sa mergi urgent la un ginecolog. Fara rusine, nu esti nici prima nici ultima pe care o consulta, medicul a vazut de toate deci nu o sa te judece. E posibil sa fie o dereglare hormonala dar cel mai bine e sa intrebi un medic. Aici vei primi 10 pareri diferite de la 7 oameni si nu o sa te ajute, mai mult te vei panica. Tot medicul iti va face teste pentru candida si ce alte probleme mai ai. Si protejeaza-te totdeauna, indiferent de ce scuze iti baga partenerul. Daca nu vrea sa faca efortul asta atunci nu te merita. Nu exista motiv pe lumea asta pentru care trebuie sa alegi sa nu te protejezi. Poti ajunge sa iei candida, hiv, sau sa te trezesti cu o sarcina nedorita. Stay safe!