| LoveLebadaa a întrebat:

Hey! Am o problema...am o carie intre dintii din fata. Dar pe spatele unuia dintre ei, adica pe spatele unui canin am o "gaurica" facuta de carie, cred. Daca ma duc la dentist ce-mi face? Chiar imi e frica, pentru ca am citit pe net ca o sa-mi scoata nervul :/ si nu vreau asta! Se poate curata pur si simplu cu freza si apoi plomba? Mentionez ca nu ma doare deloc acel dinte.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| AllinaDaniella a răspuns:

Buna, da.

Stai linistit/a, ti se curata caria respectiva dupa care dintele este plombat.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Dacă acea carie nu este profundă şi nu a afectat nervul ( nu ai dureri ), atunci NU cred că o să-ţi scoată nervul ( nu are de ce ).

O să-ţi cureţe/polizeze caria respectivă şi va plomba dintele ( "golul" rămas ).

Deci, poţi merge LINIŞTITĂ la stomatolog happy

Toate cele bune.

| Grimmjow69 a răspuns:

Daca dintele respectiv este grav afectat atunci este posibil sa iti omoare nervul, dar stai linistita nu o sa doara pentru ca o sa iti faca anestezie, daca nu este chiar asa de afectat dintele atunci cum a zis @AllinaDaniella iti curata caria respectiva apoi este plombat.

bafta!

| Mary_Nicky_1984 a răspuns:

Pffffflaughingfugi repede la dentistlaughingasa am stat si eu de frica lui si dupa o saptamana de dureri groaznice nu am mai suportat si m`am dus la el! cand am ajuns acolo.ce crezi? nu mai putea sa-i mai faca nimic si trebuie sa o imbracelaughingmaine incep lucrarea! dar du1te repede ca sa nu stai dupa aceea cum stau eu bandajata prin guralaughingsi fara frica! gandeste`te ca dentisul vrea decat sa te scape de probleme:! bafta