| anonim_4396 a întrebat:

Hey, am o problema. Azi dimineata cand am vrut sa mananc am observat ca maxilarul meu e blocat, oarecum. Cand voiam sa mestec sau sa deschid gura era ceva pe partea stanga care il bloca. L-am fortat de mai multe ori si pocnea usor iar acum ma doare partea aceea. Nu inteleg de ce se intampla asta. Mi s-a mai intamplat o data si apoi a trecut, dar totusi vreau sa stiu ce este.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| OoBunnyoO a răspuns:

Nu este nimic, probabil maxilarul tau este in crestere.
Si eu am avut problema asta destul de des in adolescenta inainte sa imi creasca maselele de minte. Si o buna perioada pateam chestia asta. Cred ca este vorba de o mica diferenta in crestere dintre maxilarul superior si maxilarul inferior. Probabil ca dupa ce vei termina cu cresterea, nu vei mai avea problema asta. Eu dupa 18, 19 ani nu am mai patit-o.
Cand te mai trezesti cu maxilarul blocat incearca sa il misti usor si sa il duci in pozitia normala fara sa il fortezi.

| Marian_Vasile_1993 a răspuns (pentru OoBunnyoO):

Eu mi-am sos si maselele de minte si tot imi trosneste

| moniii5 a răspuns:

Ai grija sa nu-l deschizi prea mult ca mie la dentist am ramas cu gura deschisa si nu o mai puteam inchide...mi-a iesit maxilarul din mandibula