| IonelaF a întrebat:

Hey, am o problema. De ceva vreme mi-au aparut bubite rosii pe corp care ma mananca. Acum incepe sa ma manance si nasul' si parca mereu il am rosu si umflat. M-am gandit ca am alergie la ceva mancare pe care am mancat-o inainte sa-mi apara, asa ca n-am mai mancat mancarurile alea si tot am bubite. Ce sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| nugasescusernameliber a răspuns:

Bineinteles, iti da bilet de trimitere si mergi atat la alergolog cat si la dermatolog pe gratis. Plus ca te poate si el consulta si stie mai bine unde sa te trimita. Stiu ca e putin nasol ca este de umblat, insa problemele medicale nu dispar peste noapte, sanatate!

4 răspunsuri:
| nugasescusernameliber a răspuns:

Alergie poti sa ai si la factori externi, de exemplu praf, par de animale, polen(ca tot e primavara), poate la ceva din produsele cosmetice sau de curatat, etc. Iar in ceea ce priveste alimentatia sunt o multime de alergeni alimentari. Pentru linistea ta fa-ti un test la alergolog si incearca sa ajungi si la un dermatolog, poate erupiile acelea sa nu fie alergie.

| IonelaF explică (pentru nugasescusernameliber):

Daca merg la medicul de familie are ce sa-mi faca sau merg degeaba?

| nugasescusernameliber a răspuns (pentru IonelaF):

Bineinteles, iti da bilet de trimitere si mergi atat la alergolog cat si la dermatolog pe gratis. Plus ca te poate si el consulta si stie mai bine unde sa te trimita. Stiu ca e putin nasol ca este de umblat, insa problemele medicale nu dispar peste noapte, sanatate!

| Saske96 a răspuns:

Ori ai de la mancare ori ai varicela sau in cel mai rau caz pojar (daca ai pojar trebuie sa mergi la spital pentru ce destul de grav)

| IonelaF explică:

Am 14 ani