| prettywomen a întrebat:

Hey!
am o problema
mi-a venit prima mentruatie in primavara si am avut 2 luni iar vara asta nu am avut deloc
insa zilele trecute iar mi-a venit
eu ma gandesc cum va fi cand voi fi la scoala adica eu nu ma simt comod cu ele si ma tem ca sa nu ma murdaresc mai ales parca simt ca se obsearva si nu ma simt comod
pana acum nu am ajut niciodata la scoala si cam mie teama si rusine sa imi pun tampoanele in geanta daca cineva imi imbla prin ghiozdan si le gaseste.
si inca o problema ar fi ca atunci cand sunt pe stop nu vreau sa es cu prietenii nu ma simt comod. ceva sfaturi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu lasa menstruatia, care este ceva absolut normal, sa iti afecteze viata. Nu intrerupe scoala si invatatura sau iesitul cu preietnii. da, nu e comod, dar nici atat de incomod incat samerite sa te inchizi in casa. Poarte tampoane la tine, ce daca cineva iti umbla in ghiozdan, va fi rusinea lui, nu a ta. Nu te vei pata in cateva minute, e suficient sa mergi la baie o data la 3 ore si sa iti schimbi tamponul, nu te vei pata. Si daca te patezi, nu va fi nici un capat de lume, numai prostii o sa aiba ceva de comentat. Eu, la un examen din facultate, m-am patat pana la genunchi. Din cauza unor probleme independente de voinat oricui, am stat in sala de examen vreo 3 ore. Eram stresata si obosita si, desi aveam un tampon adecvat, s-a declansat o hemoragie uriasa. Crezi ca a ras cineva? Nu, dimpotriva, toata lumea care a observat a fost ingrijorata si un coleg s-a oferit sa ma duca acasa cu masina. Vei trece prin multe evenimente din viata ta in timpul menstruatiei, vei da examene, unele foaret importante, te vei logodi sau casatori, vei merge la petreceri, in excursii, la nunti si inmormantari.

1 răspuns:
| Freya1 a răspuns:

Trebuie sa intelegi ca ciclul menstrual este normal si avem toate.Ai dereglari hormonale fiind la inceput dar o sa fie bine o sa ti se regleze in timp.Nu poti opri menstruatia si mai in colo o sa vezi la ce e importanta pana atunci accepto si nu iti fie jena