| anonim_4396 a întrebat:

Hey! As vrea cateva remedii naturale pentru imbnatatirea vederii la distanta!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| darrio2007 a răspuns:

Mananca morcovi ca sa ai o vedere buna, ne sfatuiau pe buna dreptate mamele, fiindca pigmentul natural numit betacaroten este un precursor al vitaminei A, un antioxidant care previne orbirea si cataracta. Betacarotenul se gaseste atat in morcovi, cat si in rosii, legume verzi, fructe de padure. Carenta de vitamina A provoaca xeroftalmie (uscarea conjunctivei si a corneei) si umflarea pleoapelor.
Cristalinul ochiului uman contine in mod natural o cantitate mare de vitamina C. Daca aceasta cantitate scade, acuitatea vizuala este afectata. Persoanele care consuma mai putin de 125 mg de vitamina C pe zi prezinta un risc mai mare de a suferi tulburari de vedere decat cele care au un aport zilnic de 500 mg. Fumatorii au nevoie de un plus de vitamina C, fiindca un pachet de tigari consuma tot atata vitamina C cat se afla intr-o lamaie. La cei care fumeaza, carentele de vitamina C favorizeaza aparitia cataractei mai devreme si mai rapid. Consumul constant de citrice previne, de asemenea, glaucomul. Din alimentatia zilnica nu trebuie sa lipseasca nici vitamina E, fiindca imbunatateste acuitatea vizuala. Vitamina E se poate procura din alune, nuci, seminte de floarea-soarelui, germeni de grau.

10 răspunsuri:
| Azµre a răspuns:

Nu există!

| JustRoxanne a răspuns (pentru Azµre):

Nu cred ca nu exista!winking

| Azµre a răspuns (pentru JustRoxanne):

Nu ai cum! E imposibil că poți preveni presbitismul să își facă apariția mai devreme da cu morcovi dar nu te vindeci de așa ceva sau de miopie! E o diferență!

| Azµre a răspuns (pentru JustRoxanne):

Citez :

Studiile clinice au demonstrat că vitaminele si alti nutrienti pot reduce pierderea vederii asociata cu imbatranirea. Acestea pot fi deosebit de utile în prevenirea cataractei, degenerescentei maculare şi a altor boli care afectează ochii sau vederea.

http://www.retetanaturista.ro/......9-281.html

Poate preveni dar nu vindecă

| DraudeS a răspuns:

Vitaminele C, E. Legume verzi in principiu si fructe, de preferat citrice.

Sanatate!

| RandomGirl a răspuns:

Mananca multe afine, ceai de afine etc, asa mi-a recomandat cand am fost la oftalmolog, dar singura metoda prin care cresterea dioptriilor mi-a fost oprita a fost prin purtarea de lentile de contact.

| JustRoxanne a răspuns (pentru RandomGirl):

Si eu as vrea sa port lentile de contact. Imi poti spune, te rog cat costa?

| RandomGirl a răspuns (pentru JustRoxanne):

Cand am cumparat acum 2 ani au fost 300 lei(3 milioane)tot, adica au fost 3 perechi de lentile, o pereche =30 zile de purtare din 3 luni, dupa 3 luni nu mai pot fi purtate pentru ca se aduna praful; deci 3 perechi te tin 9 luni. Pe langa lentilele in sine trebuie sa mai iei o solutie in care sa le pastrezi care e in jur de 50-60 lei si picaturi de ochi ca sa te obisnuiesti cu ele costa 20-25 lei.
Am gasit si pe net lentile, dar sincer te-as sfatui sa te duci la un centru de oftalmologie, sa iti faci un control si sa comanzi de acolo lentilele pentru ca poti sa ai incredere 100%, chiar daca nu sunt afisate in magazin sigur fac comanda.
La inceput e mai dificil pana te obisnuiesti sa ti le pui, la inceput stateam in jur de 30 de minute pentru fiecare ochi ca imi era foarte teama sa mi le pun, dar apoi dupa cateva incercari in 5 minute am reusit sa imi pun perechea de lentile.
Oftalmologul mi-a recomandat ca pentru inceput sa imi comand un set de lentile fara o anumite culoare, sa fie transparente, ca sa ma pot obisnui cu ele, iar apoi daca inca mai doresc sa imi iau lentile colorate o sa pot sa iau, ca cica alea colorate au o compozitie usor mai diferita.
Desigur ca pretul lentilelor variaza, mai sunt si lentile care pot fi purtate saptamanal sau lentile zilnice care sunt mai ieftine, am vazut pe net cele mai ieftine la 80 lei, poti sa iti iei si doar o singura pereche de lentile nu 3 cum mi-am luat eu, dar atunci nu prea aveam de ales ca asa mi-a comandat oftalmologul.
Numai bine!happy

| allex20n a răspuns:

Astea le-am gasit acum pe net, par interesante si, cred, eficiente :
Exercitiul nr. 1:
Faceti efortul de a privi la distanta la fiecare 30-60 de minute pentru cel putin 30 de secunde. Puteti face acest lucru uitandu-va pur si simplu la cel mai indepartat col din camera, sau privind pe fereastra. Acest exercitiu va va imbunatati focusul asupra obiectelor aflate la distanta, prevenind ochiul din a se "obisnui" doar cu obiectele aflate in vecinatate.

Exercitiul nr. 2:
Acest exercitiu este similar cu primul doar ca mai implica si punerea degetului in fata ochilor la aproximativ o mana distanta.
Pentru a realiza acest exercitiu, uitati-va la deget pentru cateva secunde cu un singur ochi (tinandu-l pe celalat inchis), apoi uitati-va la ceva indepartat (ideal ar fi cat de departe puteti vedea).
Repetati acest exercitiu de 20-30 de ori pentru fiecare ochi in parte.

Cand faceti acest exercitiu, veti simti cum focusul ochilor se schimba de la deget la obiectele indepartate. Acesta este un exercitiu foarte de imbunatatire a focusului ochilor.

Exercitiul nr. 3:

Pentru acest exercitiu dati din cap in sus si in jos, ca si cum ati spune cuiva da. priviti tavanul si apoi priviti-va degetele de la picioare.
Acest exercitiu va va intari muschii gatului imbunatatind circulatia sangelui catre cap si ochi.

eu mai stiu cateva metode si anume : priveste cat poti de mult in partea dreapta, dar fara sa iti misti capul, deloc. repeta apoi si in partea stanga si in sus si in jos. apoi fa o miscare cu ochii asa cum e semnul de la infinit, adica un 8 pe orizontala, repeta de vreo 5 ori aceasta miscare. atunci cand stai mult la calculator sau citesti, sau privesti ceva de aproape mult timp, priveste un obiect aflat la o distanta de aprox 6-7-8 metrii timp de 30 de secunde.
bafta!