| inutsa55 a întrebat:

Hey buna TPU. Am si eu o intrebare. Am 13 ani fac in februarie si eu port ochelarii de vedere de un an. As vrea sa imi iau lentile de contact colorate as putea? Ps: Am vederea foarte slaba.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| traveler a răspuns:

Draga de tine imi pare rau de situatia ta.Imi spun si eu o parere nu un sfat aicia.Tu esti in crestere si ochii la fel, nu ti-as recomanda lentile de contact deoarece acestea sunt pe o perioada scurta (au viata scurta 6-8 luni) sunt uneori incomode,produc iritatii, jeneaza vederea, dau vertij etc.Si mai ales se modifica dioptriile dupa ochiul tau si obligatoriu si dioptriile lentilelor, indiferent de ce model sunt.Si mai este si problema ca sunt foarte scumpe, greu de intretinut etc.Nu vreau sa te descurajez, desigur cind te duci la medic acesta te va indruma sa porti .bla.bla etc insa real acestia sunt mana in mana cu cei de la magazinele cu acest profil si isi iau "partea leului" de pe fiecare client trimis de el lor.Deci cintareste bine situatia si impreuna cu parinti luati ce va permite-ti si credeti de cuviinta.Iti doresc multa multa sanatate.

1 răspuns:
Răspuns utilizator avertizat