| anonim_4396 a întrebat:

Hey.:<

Ce pot să fac ca sa nu mai fiu mereu tristă? (mereu mă gândesc că sunt urâtă, am ditamai fata, capul, ditamai nasul, urechile foarte ciudate, un bunic de-al meu este foarte bolnav..deci voi mai avea 2. Frații mei nu mă bagă cam deloc în seamă când vreau să mă joc cu ei - mă resping, vor să facă în așa fel sa mă simt prost, n-am niciodată chef de nimic, mănânc puțin, notele de la școală nu sunt așa de mari și mă simt prost... mă gândesc că toți o sa râdă mereu de mine că sunt urâtă dar și asa nu am absolut nici o prietena, nu o să pot lua niciodată note mari și pare absurd dar nici nu pot înota și mereu mă gândesc că nu o să pot și mă înfurie.
Si sunt foarte păroasă și pe mâini și pe picioare si... și la școală cand e cald mi-e și rușine să stau cu tricou ' și nu stau deoarece toți se uită la mine ciudat, numai necazuri și tristețe).
Ce pot să fac că sa remediez problema? Mă simt singură și neiubita și devin supărată mereu când mă uit în oglindă(mă consider groaznică) sad
-mersi dacă ai citit până aici

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Apreciat de Editori
| Benyamin173 a răspuns:

Iti recomand sa mergi sa psiholog, te înțeleg perfect(sunt baiat) si am avut si eu o perioada de vreo 3 ani in care eram exact ca tine,nimeni nu ma baga in seama,la scoala luam numai note mici,parintii parca nu mai vb cu mine si ma ignorau,nu aveam prieteni,am o gramada cosuri pe fata,crush de care imi place nu am baga nici in seama si inca mai sunt trist cateodata,dar iti recomand sa mergi la psiholog iar daca nu vrei(nici eu nu am vrut) incerca sa trecu cu vederea toate lucrurile, sa nu iti mai pese de parerea altora, chiar daca te crezi si iti spun copii ca esti urata nu trebuie sa pui la inima deoarece am inteles ca fiecare om de vede diferit, unii te vad frunoasa iar altii nu, eu mi am schimbat clasa si colegii si eram extrem de singur, nu vb nimeni cu mine dar am invatat ca trebuie sa încerci sa iti faci relatii cu colegii(la mine abia dupa 3 ani am reusit sa ma integrez si sa imi fac prieteni, nu te da batuta, toate lucrurile au o rezolvare numai ca trebuie sa lupti pentru tine si nu mai spune ca esti urata deoarece iti faci rau singura, nu trebuie sa iti pese parerea unor cretini carora nici nu le pasa de tine. Cat despre scoala nu trebuie sa te macini atat ca nu iei note bune, ca nu o sa ajungi la un liceu bun, la un job bun...eu unul sunt slab la carte dar mi am propus sa fac 10 11 clase si pe urma sa fac lectii de fotografie si sa devin fotograf, tu poti deveni bucătăreasa, model si ce iti mai place tie, nu e musai sa ai enșpe mii de clase si mastere ca sa faci ceva in viata, scuze ca am scris mai mult dar sper ca te am ajutat, daca mai vr ceva spune mi. ps(nici eu nu stiu sa inot si am 14 ani)rolling on the floor (Daca vr sa inveti te poti duce la cursuri si înveți repede)

8 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ești urâtă dacă te compari cu altele.
Prognoza mea.
Va fi un băiat care se va uita la tine.
Și culmea te va vedea că ești frumoasă.
Iar dta nu o să îl crezi.

| mihaicelsfant a răspuns:

Cati ani ai?

| unvecin a răspuns:

Citește cărți bune. O să devii isteață și vor fi oameni care se vor simți bine în jurul tău, pentru că mereu le vei putea spune ceva interesant.

Poți începe cu https://www.viatasisanatate.ro/descopera-ti-valoarea

| CosminCD a răspuns:

Salut! Cred că problemele tale sunt mai mult în mintea ta, decât o realitate. Nu ai de ce să îți faci probleme. Nu te mai gândi la „ce va fi..." sau „ce o să zică..." sau „dacă se uită.". Din cauza asta, în mintea ta se formează o părere falsă. Indiferent de ce vor zice alții, e mult mai bine să te simți bine în pielea ta. Fii tu, fără să încerci să imiți pe cineva. Succes!

| Issabelle6789 a răspuns:

Buna? Te rog eu nu iti mai face atatea probleme.Tu ti le nascocesti in mintea ta sa stii si nu e bine asa pentru ca poti ajunge in depresie.Toata lumea e frumoasa in felul ei la fel si tu plus ca poate tu te consideri urata dar poate eu sau altcineva daca te-ar vedea nu ar gandi tot la fel. Daca ar fi totul perfect ne-am plictisi? Nu poate totul sa fie perfect.Incearca sa nu mai pui totul la suflet si sa iti faci prieteni. Oamenii nu musca? Cati ani ai?

| MATRiXRIDER a răspuns:

Parul este ceva absolut normal si natural pe corpul oricarui om. Uita-te la animale, ele nu isi bat capul cu asa ceva, noi suntem in definitiv tot animale, insa am invatat sa ne pese prea mult de ce face altul. Asta dupa mine e gresit, iar mentalitatea cel putin in Romania e inapoiata, daca mergi in UK sau alte tari, o sa vezi oameni mult mai deschisi la minte, care nu te vor judeca daca nu alegi sa porti sutien pe sub haine, sau daca nu te epilezi, pentru ca o sa vezi ca si nici ei nu o fac, e nebunie, zici ca esti in alta lume, o lume mai buna. Nu te mai pune singura la pamant, lumea e mare si ai de explorat, nu ramane doar in aici, mergi si vezi cum e afara, sa vezi ce aiurea ti se pare cum inca mai gandesc unii oameni de aici, e greu de crezut doar spunandu-ti, asa era si pentru mine, dar o sa vezi, si o sa iti prinda foarte bine pe plan emotional si spiritual sa vezi oameni care nu te judeca si care te accepta asa cum esti in societate. Iar cand o sa te intorci aici, pur si simplu o sa fii imuna la judecatile sau criticile incuiatilor la minte de aici, ca o sa stii ca mai mult ei nu pot, si o sa iti fie mila de gandirea lor, in timp ce tu o sa fii exact cum vrei.

| AndreiRevecai a răspuns:

Iti sugerez sa nu te mai gandesti la ce cred altii despre tine deoarece iti faci rau singura, rad odata de tine, dupa nu le pasa deloc, isi vad de viata lor, crezi ca ei toata ziua stau si rad de tine? Nu trebuie sa te schimbi pentru nimeni, te schimbi doar pentru tine daca e cazul, dar nu trebuie sa dovedesti nimic nimanui. Ai consilier in scoala, omul ala nu sta degeaba acolo, mergi si discuta cu el. Prieteni iti faci, daca stai toata ziua cu ochii in telefon si nu faci contact vizual normal ca nu ai nicio prietena/prieten. Dar astea trec, o sa intrii la liceu (daca nu esti deja) si acolo crezi ca o sa mai rada cineva de tine, ca o sa se gandeasca la tine ca ai par pe maini? Fiecare cu treaba lui, deoarece urmeaza un examen important. Nici eu nu stiu sa inot, si nu mi-e rusine deloc, le spun prietenilor, sa ia o saltea sau ceva pe care sa stau pe apa, dar asta nu ma opreste sa ma duc sa vizitez marea. Fi sigura pe tine, si sa stii ca nimanui nu-i pasa ca ai tu par pe maini pe picioare, oameni prosti gasesti la tot pasu, si nu trebuie sa le acorzi atentie. Ei spun, ei aud.

| Squeez3e a răspuns:

O viata ai ^_^
De ce ti ai face griji despre cum te vad altii(colegii tai)
Mai bine iei un suc si te uiti si tu la ei ciudat ^^
Serios... nu-ti bate capu
Viata e plina de oameni frustrati care nu au o viata interesanta si se holbeaza la altii
Conteaza sa fii sanatoasa frate, un baiat inteligent nu o sa se uite doar la aspect
Este exact ca la masini, feeling-ul conteaza
Tine capu sus, ca o sa cada coroana