| anonim_4396 a întrebat:

Hello! ..Sunt o persoana simpla dar nu am prieteni. Adică nu stiu ce se întâmpla. Parcă toată lumea mă respinge si de fiecare dată rămân în urma. Mereu stau aingur, fetele ma resping fără nici un motiv. Nu am făcut niciodată ceva rău încât gata să se supere toți pe mine. Nu stiu ce se intampla. După cum spuneam, mereu rămân în urma cu orice fel de activitate fata de ceilalti. Parcă sunt blestemat. Mereu am ghinion. Si la școală de ex mereu ajung în ultima banca, (oricum colegii mei is niste specimene care stiu doar de "manele" si șmecherie si alte prostii. Mie mi se pare că trebuie să fii prea prost sa îți placă ce le place lor) sau poate sunt eu prea prost sa înțeleg. Am încercat să socializez cu ei dar nu prea merge. Așa că m-am retras în PC. Adică am început să mă joc foarte mult pe calculator. Adică pe afară ies doar când mă duc la magazin și atât. Is prea prost pentru secolul asta si nu sunt capabil să înțeleg ce înțeleg alții (ma refer la manele, glume de prosti, șmecheria care o arată prin mușchi etc.) mie nu-mi plac manelele si cam în general ce le place altora. Oare asta sa fie? Bine asta este treaba cu prietenii. Dar treaba cu ghinionul?

9 răspunsuri:
| Anabela777 a răspuns:

Poate esti o persoana mult prea simpla si prin urmare plictisitoare. Dar eu tind sa cred ca e pur ghinion, din cauza ca la fel ca tine si eu in gimnaziu am avut parte de niste colegi total opusi mie, din toata clasa aia avand doar o tipa cu, care vorbeam. Dar nu era neaparat clasa mea de vina, scoala era plina ochi de cocalari si pitipoance minioni, iar toate persoanele misto nu ieseau in curtea scolii fiind "inecate in oceanul de manelisti din curte". Eu personal ascult inca de la 13 ani metal, rock, punk si rap, niste genuri de muzica total opuse manelelor si-ti dai seama ca asta era un motiv taman bun de-al dobitocilor mei de colegi sa se ia de mine. Ei bine n-am avut ce face altceva decat sa-i suport si sa astept sa intru la liceu in timp ce ma rugam sa am colegi de treaba. N-am avut cine stie ce, daaar au fost mult mai ok decat ceilalti. Am descoperit oameni cu aceleasi pasiuni ca si mine si chiar a fost usor sa ne împrietenim. Daca esti la gimnaziu tine minte ca nu-i prea tarziu sa te alaturi unui club sportiv unde sa intalnesti oameni misto, sa te imprietenesti cu ei, sa te lasi de acel sport si sa tii legatura cu ei, de esti la liceu poti sa începi sa faci voluntariat si sa fii cat mai social dar in acelasi timp nu exagera, incearca sa fii indiferent daca persoanele te plac sau nu.

| Jannah a răspuns (pentru Anabela777):

" roacerii " sunt plictisitori.

| Jannah a răspuns (pentru Anabela777):

Invata sa te adaptezi. nici eu nu ma intelegeam cu toata lumea, eram ciudat... dar am constientizat ca problema era de fapt la mine, schimbandu-ma pe mine am fost acceptat si de manelisti, tigani, dragoni, persoane normal, un "roacer" m-a facut cocalar din simplul fapt ca purtam ceas la mana... ai grija sa nu ai prieteni ce asculta rock, " metale grele ", nightcore. Afla ca aia au cel mai jegos caracter, am cunoscut si stiu ce iti zic.

| Anabela777 a răspuns (pentru Jannah):

E strict parerea ta.

| Anabela777 a răspuns (pentru Jannah):

Imi pare rau ca ai fost atat de afectat de rockeri si ca ai asemenea traume legate de ei. Dar ce idiot se schimba de dragul altei persoane? Afla de la mine ca un om poate sa fie jegos indiferent de ce rasa e si de ce sex are, si asa mai departe. Iar daca am ajuns sa judecam oamenii doar dupa ce muzica asculta, vai. Cu manelele e total altceva, singurele mesaje ce le intalnesti in ele este ca aia sunt cei mai de bani gata, ca au toate femeile la picioarele lor si rahaturi de genul asta. Pop-ul (cel putin in Romania) are tot mesaje de rahat, melodii pline de dragoste si minciuni. Daca ai sta sa cauti si sa asculti niste melodii rock/metal/punk si mai stiu eu ce, ti-ai da seama ca majoritatea mesajelor din acele piese sunt de o mie de ori mai bune decât ale altor melodii. Si nu ma refer la piesele ce transmit nimicuri de mesaje cum ar fi sa te tai pana la vene sau mai stiu eu ce. Ci la piesele acelea ce-ti zic clar adevarul in fata, oamenii sunt rahaturi, traim intr-o lume unde nimic nu conteaza si dragostea e doar fictiva si ca nu merita sa ne dam sufletul pentru ea. Nu neg ca sunt si rockeri naspa, dar frate, ce treaba are muzica cu firea omului? Daca un om e suficient de inteligent cat sa nu se lase schimbat de alte persoane cu atat mai putin se va lasa influentat de muzica pe care o asculta. E pur si simplu muzica, ceva ce asculti cand n-ai ce face. Dar cocalarii sunt prosti din fire, asta ii caracterizeaza, normal ca trag la si mai multa prostie, cum ar fi manelele.

| RaphahellDamian09 a răspuns (pentru Anabela777):

Exact. jannah a dat de inteles ca trebuie sa te faci si tu manelist, cocalar, drogat si sa fi rasist cu rockeri. dar lasand muzica la o parte. eu nu vreau sa ascult jegurile alea de manele sau sa ma comport ca o maimuta in calduri doar sa vorbeasca ei cu mine. eu vreau sa fiu eu. plictisitor. dar se pare ca daca nu esti un prostalau fara minte dar cu tupeu, esti respins... oare exista vreo persoana normala cu care pot fi prieten si cu care pot comunica decent? adica sa nu imi povesteasca ca mergea pe strada ascultand manele la telefon fara casti si ca s-a uitat unu urat la el, si si-a dat telefonul mai tare apoi a inceput sa il bata pe ala care se uita urat?

| Anabela777 a răspuns (pentru RaphahellDamian09):

Te asigur, exista, trebuie doar sa-i găsești. Stiu ca-i greu, dar odata si odata i-oi gasi tu.

| Credinoameni a răspuns:

Draga,stiu ce spui, si eu eram la fel ca tine.
Problema e la tine, pur si simplu tu esti prea dragut.Nu trebuie sa fi dragut, trebuie sa fii tu insuti.Fie ca le place sau nu celor din jur.
Te asigur cand ai sa fii tu insuti o sa te placa mult mai multa lume! Ca reper trebuie sa vorbesti cu ceilalti la fel de relaxat cum vorbesti cu cineva apropiat tie.
Si cu petrecerile... intra si tu anunta ca mergi si tu!
Apropo de manele, oamenii aia nu le asculta pentru mesaj si pentru starea pe care le-o transmit si le sugereaza versurile. Ca sunt tari, ca au reusit in sfarsit si voi nu -dusmanii. Eu ascult si rock dar nu pot sa spun ca nu am cateva manele tari care le ascult din cand in cand. Fara fite ca nu-ti plac manelele, te rog.
Si nu te retrage in PC ca ai timp la pensie, acum vorbeste cu lumea incetu cu incetu!

| RaphahellDamian09 a răspuns (pentru Credinoameni):

Pai sunt eu insumi cand vorbesc cu cineva, dar lor nu le place sa fiu eu insumi. si eu nu vreau sa fiu un fals, sa fiu cineva cine nu sunt doar pentru atentia lor. vreau sa fiu eu...