| Ralux a întrebat:

Hey! Credeti ca este de ajuns ca dimineata sa beau doar o cana cu lapte, cu ceai sau doar o cana cu lapte si cacao? Multumesc anticipat! happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
mariana
| mariana a răspuns:

Mancarea de dimineata trebuie sa fie consistenta, pentru a avea energia necesara pentru a gandi, actiona sau de a invata, depinde ce anume ai de facut in fiecare zi. Conform unui proverb binecunoscut, dimineata mananci ca un rege, la pranz ca un print, iar seara ca un cersetor.
Stiu sigur ca, tu esti in crestere si organismul tau are nevoie de alimentatia necesara pentru a te putea dezvolta frumos.
Daca te iei dupa persoanele care vor sa intre "in tiparele Seherezadei" cred ca gresesti si mai ales nu acesta este timpul cand trebuie sa ai grija ce mananci pentru a nu te ingrasa. Daca faci miscare suficienta cred ca, nu ai de ce sa-ti faci griji.
Pentru a fi sanatoaasa trebuie sa ai grija ca, organismul tau sa primeasca vitaminele, oligoelementele si proteinele necesare pentru a te putea dezvolta armonios.
Multa sanatate si o zi cat mai buna incontinuare.

5 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Nu e suficient deoarece o sa-ti fie foame peste 2 - 3 ore si nu te alimentezi corespunzator. Baga salam cu telemea o rosie si o ceapa cu paine ca asa e mai bine.

| catosp a răspuns:

Nu!, micul dejun e cea mai importanta masa a zilei, de micul dejun depinde cum va fi ziua respectiva, asa ca mananca foarte bine, cereale, un ou fiert sau prajit cu sunca si bineinteles lapte(cu cereale)

| annmarie a răspuns:

Nu e neaparat sa mananci mult. Trebuie sa mananci consistent. Poti manca cereale, un ou fiert sau prajit si neaparat o cana cu lapte sau cu ceai.

| RoLucky a răspuns:

Dimineata trebuie sa fie cea mai consistenta masa a zileiwinking

| Stoica_Deea_1975 a răspuns:

Buna ralux! ai mare grija sa nu mai faci astfel de prostii! crede-ma stiu ce spun!
vei avea probleme cu sanatatea mai tarziu! si mie imi sta mancarea de diminata in gat, si cand eram mica nu mancam si mi se facea rau pe strada sau la scoala! acum am mari probleme cu stomacul! incearca sa mananci macar un sandvis!