| Xlove64 a întrebat:

Hey happy
De aproximativ 3-4 zile am racit
Am fost la medic si a zis ca nu e nimic grav...in fine
Doar ca am nasu infundat...si partea cea mai rea e ca n`am nici gust nici miros sad
mi-am dat cu picaturi si cu nij ce spray care cica desfunda... dar nimic sad
Imi puteti spune ce pot face...(ceva gen remedii babesti big grin) ca sa`mi revina gustul si mirosul?
Funda + vot

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| DaddySGirl a răspuns:

In timpul racelii, mucoasa olfactiva este distrusa, la fel cu cea linguala (ma refer aici la suprafete din cele 2 segmente).Iti vei reveni dupa ce raceala va trece.Multe,multe ceaiuri te vor face sa te simti mai bine. Poti incerca si o infuzie cu ceai de musetel(intreaba-ti mama/bunica cum se procedeaza),iar ca picaturi iti recomand Olynth(intreaba la farmacie),care e foarte-foarte puternic,si distruge mucusul in exces.O sa usture putin,dar trece si vei respira usor.
Nu uita, multe-multe ceaiuri, supe.Stai la caldura, iar boala ta va trece usor-usor.In caz ca ai febra,incearca sa stai cat mai invelit/a.E un leac babesc,iar corpul elimina sudoarea,racindu-se.
Daca te ustura gatul, pune intr-o cana o lingura de miere, si suc de lamaie stors dintr-o jumatate din fruct.Amesteca si ia cate o lingurita cand iti aduci aminte.
Sper sa te faci bine!

1 răspuns:
| bamse a răspuns:

Picaturile si sprayurile de nas usuca mucoasa nazala si creaza dependenta. Este recomandat sa le folosesti pentru scurt timp. Te sfatuiesc maxim 3-4 zile.
Daca nu ai probleme mari gen deviatie de sept, sinuzita, probabil ai contactat o raceala sau o gripa. In ambele cazuri caldura este foarte importanta. Ceai cald din plante naturale de preferat, haine suficient de groase ca sa nu iti fie deloc frig ( mai ales la picioare ) masaje, frectii si renunta sa mai stai mult la calculator sau la televizor caci te oboseste. Deasemenea poti folosi cu incredere Imunogrip sau bobite de pus sub limba de la magazinele naturiste ( am uitat cum se numesc dar stiu vanzatorii). In general stai pe naturiste. E recomandat si un control la ORL, dar la un medic bun, care sa iti zica daca ai deviatie de sept sau sinuzita. Multi le au fara sa isi dea seama, si racesc foarte des din cauza asta.