| Ale07 a întrebat:

HEY! De unde stiu daca o crema de corp e expirata? ( nu-mi spuneti sa ma uit pe ambalaj,deoarece nu scrie, poate am rupt ambalajul pe care scria) Se vad ceva semne pe corp daca ma dau cu ea?
Daca ma dau cu o crema expirata ce se intampla?
Dau funda raspunsului serios si util!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| corinutz07 a răspuns:

Hey! trebuie sa te uiti pe ambalajul unde este crema trebuie sa fie desenata o cutie cu capacul deschis neagra nici prea mare nici prea mica si pe e trebuie sa fie aratat un numar de exemlu 12, trebuie sa iti aduci aminte cind ai luat-o si cie luni au trecut. Daca au trecut mai mult de cite luni sunt indicate inseamna ca e expirata, oricum daca nu e expirata, nu o mai folosi, poate nu ti se potriveste

3 răspunsuri:
| AlexanderAdrian a răspuns:

Expirarea inseamna depasirea termenului de valabilitate, nu inseamna ca acea crema s-a si stricat.

In functie de genul cremei si ingrediente, unele creme tin foarte mult, altele se altereaza destul de rapid mai ales daca nu le-ai tinul la frigider.

Cum iti poti da seama? In primul rand dupa miros, altele se separa adica incep sa elimine apa si consistenta e terminata, si desigur poti avea iritatii si inrosiri ale pielii de la o crema stricata.

Cu cat crema e mai naturala cu atat e mai bine sa n-o mai folosesti daca a expirat. Daca ai tinut-o la frigider are foarte multe sanse sa fie ok.

| XoXoAlee a răspuns:

Daca zici ca nu ai unde sa te uiti ca sa vezi daca e expirata, asta este. oricum nu ti se poate intampla nimic. si sa stii ca pe corp nu se vede daca te dai cu ea

| Denisa_Deeni_1994 a răspuns:

Stai linistita! Nu se intampla nimic! Orice crema sau orice produs mai tine inca un an de la data expirarii!