| alma200033 a întrebat:

Hey! Dereglările hormonale pot produce dureri de ovare?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

Da și nu! Un control ginecologic poate desluși problema.
Da, poate fi de la dereglare pentru că nu mai funcționează ciclic, normal și astfel apar durerile.
Dar, poate fi o răceală, infecție sau o inflamare.
Sănătate!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da.

| Sonia822 a răspuns:

Da. Tratamentul naturist pentru a scapa e urmatorul: 2-3 picaturi ulei esential de tamaie sub limba, 10 minute, apoi se ingereaza. 2-3 ulei esential de salvie, ori sub limba, ori diluat in o lingurita de mere. Unul seara, unul dimineata. 21 zile, cu 10 zile pauza, apoi se repeta. (sa scrie neaparat pe ele PT UZ INTERN) Se bea si suc de ghimbir. Iei ghimbir, il dai la aparatul de suc, amesteci cu zeama de lamaie, pui miere, ca ustura putin, bei asa daca poti, daca nu- faci limonada cu apa. Nu lua anticonceptionale ca ramai casta, renunta la medicamentele de la doctor, ca dau alte efecte secundare (hipertensiune, dar si altele grave). Incearca asa o saptamana. Nu te mai doare nimic, ba chiar ti se lipeste burta de coaste, scapi si de procesul inflamator. Asculta. Incearca o saptamana.

| Bratu_Andrew_2000 a răspuns:

Da, si nu numai de ovare.

| Roxana19928 a răspuns:

Da da si da. Dereglarile hormonale pot forma si chisturi pe ovare, care dor, si care pot trece de la sine sau nu, de asta e bine sa iti faci macar odata pe an sau odata la 2 ani o ecografie a ovarelor, pentru a vedea daca e totul ok, de asemenea si analizele de sange trebuie sa fie facute regulat, anual. Dereglarile hormonale pot deregla cam tot ce tine de uter si ovare, chiar si ovulatia, deci si ciclul, acesta devenind neregulat.

| alma200033 explică (pentru Roxana19928):

Și poți face chisturi și la 15 ani?sad

| Roxana19928 a răspuns (pentru alma200033):

Presupun ca ti-a venit menarha adica prima memstruatie. deci da oricum chisturile mici sunt minore si nu deranjeaza decat daca cresc in volum