| Neah a întrebat:

Hey, imi pare rau pentru aceasta intrebare dar nu vreau sa fac o greseala inainte de a lua medicamentele... Pot sa beau lapte inainte de medicamente?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| drifter_5260 a răspuns:

Medicamentele, de orice tip ar fi ele, se iau pe NEMANCATE! la 2 ore dupa masa, sau o ora inainte de masa. mancarea din stomac poate inactiva biodisponibilitatea medicamentului ( cantitatea de substanta absorbita ). va rog, tineti cont de asta

| Ðεεα • ♥ a răspuns:

Bună! Vezi tu, laptele face în aşa fel încat medicamentele nu işi vor mai face efectul! Părerea mea este să nu iei totuşi.şi să înlocuieşti cu alte lichide, ex: Ceai, apă! Numai bine şi însănătoşire grabnică, te pup!

| darielle a răspuns:

Hey!
Cand am fost si eu racita, doctorita mi-a spus sa nu beau lactate inainte de a lua medicamentele.Nici macar iaurt.Dar, poti sa bei ceai inainte de a lua medicamentele sau apa.
Sper ca te-am ajutat!
Numai bine!

| andutxza a răspuns:

Depinde ce fel de medicamente sunt daca iti zice sa nu mananci inainte nu poti manca sau bea ceva numa atunci cand le inghiti. Daca nu ai asemenea restrictii(reguli)poti eu am luat medicamente cu lapte

| monibarbi10 a răspuns:

Nu e prea indicat, mai ales daca iei antibiotice.

| PaTri_4098 a răspuns:

Sigur ca poti dar daca sunt niste medicamente mai speciale mai bine nu, este doar o parere poti intreba un doctorbig grin