| IoanaaaaaaaaHehe a întrebat:

Am 13 ani si trec intr a 8a si curand m-am apucat de fumat. Stiu ca nu e bine, dar e alegerea mea (proasta) (si nu e din cauza anturajului absolut deloc). Asa ca va rog sa nu incepeti cu "lasa te ca nu e bine" si altele. Acum, ce vreau sa intreb este cum pot sa fac rost de bani de la parinti ca sa mi iau un pachet de tigari fara sa le spun ca fumez?
Multumesc

6 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

În timp părinții tai vor afla și faptul că ii minți nu e bine. Nu vor mai avea incredere in tine și mereu vor fii suspicioși. Cel mai bine e sa fii sinceră cu ei si cu tine.Un proverb spune ca cine spune minciuni, nu va scăpa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce penibil.

| ØverTheRainbøw a răspuns:

Tot pe la varsta asta m-am apucat si eu, nu spun ca nu e bine sa fumezi and shitz, dar dependenta creste cu timpul si vei ajunge sa fumezi mai mult de un pachet pe zi.

Acum mna...16 lei ma gandesc ca e usor sa le ceri, dar chestia e ca, daca parintii tai sunt nefumatori o sa-si dea seama fara probleme, pentru ca e cam imposibil sa ascunzi mirosul de tigara sau culoarea degetelor.

In orice caz, nu e vorba de sanatate ca oricum murim, dar cand vei ajunge la performanta de a fuma un pachet de tigari la zi si tot corpul te va macina pentru ca n-ai bani, vei fi cababil sa faci orice pentru o tigara...asa ca ar fi bine ca acum doar sa le incerci iar apoi sa le lasi inainte de a deveni dependent... just sayn

| IoanaaaaaaaaHehe explică (pentru ØverTheRainbøw):

Eu fac asta doar de placere. Daca maine mi zice careva ca daca mai fumez o tigara mor, atunci o sa ma las linistita. Si apropo, tata e dumator inrait deci nu cred ca o sa simta nimic. Multumesc

| Ioan_Vlad_2003 a răspuns:

Te leaga taica-tu de calorifer daca-i spui, sau ce? Ti-e asa frica de o pedeapsa gen : Fara telefon o luna sau fara consola 2 saptamani, sau maxim maxim o palma

| MonicaMoore a răspuns:

Woa, păi, vreau sa spun ca stiu cum e, pentru ca acum ceva timp m-am lăsat de fumat, si îmi era super frica sa inventez scuze, nu prea am vrut sa risc, însa dacă esti 'disperat' o poți folosi si tu pe aia cu "trebuie sa îmi cumpăr niste carti"dar te anunț ca nu va tine prea mult.Doar nu citesti cate o carte pe zilaughing
Sau atunci când e nevoie de ceva de la magazin, spune le ca mergi tu, cumpara produsul si arunca bonul, astfel încât poți pastra o mica suma din bani.
Ăăm...Sau,spune le ca este ziua unui coleg si trebuie sa ii iei un cadou, nu stiu, găsesti tu ceva, baftă laughing)