| blackcat99 a întrebat:

Hey! Mama are de facut niste injectii pentru o problema medicala. A facut 2 deocamdata din 20, insa dupa injectie face febra. Imediat dupa se inroseste la fata si face febra. Nu are efecte adverse sau alte chestii, din contra, chiar ii fac bine, si nu exista risc de infectii cu bacterii sau alti microbi, deoarece am supravegheat-o pe asistenta cand ii face vaccinul (foloseste alcool medicinal, nu pune mana pe ac...). E normal sa faci imediat dupa febra? Eu stiam de copii mici ca fac febra la o saptamana dupa vaccin.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Ar fi bine sa ii semnalati acest lucru asistentei care i le face.Eu stiu ca faceam injectii de la care ma incalzeam imediat si asistenta imi spunea ca asa este normal.

| Raniia a răspuns:

Dintre reactiile adverse la antibiotice cel mai des intalnite sunt eruptiile la nivelul pielii, diareea, varsaturi si febra.Deci este o reactie adversa la medicament si trebuie sa anunte medicul pentru a prescrie un alt antibiotic.

| LIN2010 a răspuns:

Pai daca febra si roseata nu sunt reactii adverse atunci ce sunt? parerea mea e sa luati de urgenta legatura cu medicul ce a prescris medicamentul injectabil sa lamuriti situatia.Alta este un vaccin si alta un tratament.Respecte

| allex20n a răspuns:

Eu cred ca are alergie daca se inroseste si face febra. mda, ma rog, cine ii face injectiile nu stie?