| anonim_4396 a întrebat:

Daca am nasul putin infundat are ceva daca faci vaccinu ala antitetanus? la scoala
Si. exista cumva vreun risc sa apara efecte adverse ceva? chiar daca vaccinul este facut corespunzator ( adica nu foloseste un ac la nu stu cate persoane )
funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Raniia a răspuns:

Acest vaccin se efectueaza in urma consultatie efectuata de medicul scolar. Daca considera ca esti perfect sanatoasa iti va face vaccinul daca nu se va amana.Tot va trebui sa-l faci fiind important pentru ca iti prelungeste imunitatatea fata de tetanos si difterie dobandita prin vaccinarile anterioare, din perioada copilariei.Administrarea lui se face cu ac si seringa de unica folosinta. Local poate sa apara durere, eritem care se remite dupa 2-3 zile. Daca este administrat corect aceste reactii postvaccinale pot fi reduse la minim sau chiar de loc.

| anonim_4396 explică (pentru Raniia):

Crezi ca sta cineva sa te verifice daca esti sanatos sau ai ceva? Nu ii intereseaza. Ei doar vin in clasa, intreaba de fisele care ni le-au dat..sa le ducem la medicu de familie sa scrie acolo daca l`am facut sau nu. Ii dai fisa si iti face vaccinu. Nu te intreaba daca esti sanatos sau nu ..pentr ca asa e sistemul la noi ..de tot... Si oricum nu deschide flaconul pentru o persoana, trebuie cel putin 8-9

| Raniia a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu nu cred ce afirmi tu; campania de vaccinare se efectueaza in cabinetul medical al scolii, medicul scolar avand obligatia sa consulte toti elevii, sa puna stetoscopul pe ei, cazurile de boala fiind contraindicate si amanate pentru vaccin. Elevul trebuie sa fie perfect sanatos! Cel putin asa procedam noi la scolile arondate dispensarului nostru medical.

| anonim_4396 explică (pentru Raniia):

La noi nu se procedeaza asa. Inainte de vacanta a venit nu stiu ce medic cu 2 asistente la noi in clasa ( ele mergandin fiecare clasa din liceu, de a 9 a ). Prima data a venit si ne-a dat foile de care ziceam sa fie semnate de medicul de familie, daca am facut vaccinul sau nu. A doua oara au venit pentru a lua acele foi. Elevilor nevaccinati li s-a facut vaccinul pe loc, in clasa, fara nicio consultatie, nimic!

| IndiferentXD a răspuns:

Buna!
Nu, nu are nici o treaba, antitetanus'ul este folosit impotriva muscaturii de caine sau taierea in cioburi, fiare sau alta infectare prin ranirea corpului!
Pentru siguranta ta spune'i asistentei sau cine iti face aceea injectie ca esti putin racita. si te va lamuri ia mai bine happy!
Ceau!

| FastAndFurious a răspuns:

Pot fi efecte secundare la unii, asemanatoare cu cele de la gripa: frisoane, febra, ameteli. Ca sa faci vaccinul antidifteric-antitetanos trebuie sa fii sanatoasa. Spune-i asistentei ce probleme ai si probabil iti va amana vaccinarea pana iti trece aceasta raceala usoara. Oricum nu scapi de el big grin ( si e foarte bine, pentru ca e un vaccin util )

| alexandramustatea2013 a răspuns:

Nu poti sa iti faci vaccinul

| Moonlight123 a răspuns:

Antitetanos se face daca ai fost muscat de caine, te-ai taiat in fiare ruginite sau altele. Cred ca le confunzi.
Si in mod normal orice vaccin cand il faci nu trebuie sa fii racit ca altfel da reactii adverse.Depinde de ce vaccin este vorba