| anonim_4396 a întrebat:

Hey? Mi-am stricat programul de somn, iar acum noaptea nu mai pot dormi și dorm ziua mai mult.Cum as putea sa dorm noaptea ca să-mi refac programul?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Stai treaz o zi si te culci numai a doua zi seara. Vei reusi sa dormi de oboseala, apoi reintri la normal

Bula
| Bula a răspuns:

Faci invers: stai treaz ziua si dormi noaptea.
Tinde sa te obosesti cat mai tare in cursul zilei, atat fizic, cat si intelectual.
Culca-te seara si trezeste-te dimineata la ora normala.

| Violleta2022 a răspuns:

Este simplu dar trebuie sa fii consecvent, ca sa functioneze!
Iti impui sa te scoli dimineata la 8 in fiecare zi, iar seara la ora 10 seara, esti in pat.

| Cosmin86 a răspuns:

Te trezesti fortat mai devreme 2-3 zile la rand si se regleaza singur, ca seara o sa fii prea obosita sa mai stai pana tarziu.

| LikeARollingStone a răspuns:

Si mie mi s-a intamplat. Ce am facut? Am rezistat o zi fara sa dorm si in noaptea aceea am prins patul cu mare drag.

| Kevinn2000 a răspuns:

Culcă-te cu 1-2 ore mai devreme în fiecare zi până ajungi la ora dorită de somn.
De exemplu, dacă te culci la 6 dimineața în general, încearcă azi să te culci la 4-5 dimineața, mâine la 3-4 dimineața și tot așa.
Cred că o să reușești să adormi cu o oră mai devreme măcar, dacă nu stai cu telefonul în mână.