| RoseOfTheFire a întrebat:

Hey nu stiu din ce cauza ma doar mijlocul bine specific ca stau cam mult pe scaun la computer dar poate fi si asta o cauza?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| SaveTheNature a răspuns:

Pozitia in care stai pe scaun conteaza.Dar nu numai asta conteaza.
Sedentarismul este o cauza la fel de importanta.
Incearca sa faci miscare si sa consumi alimente bogate in calciu ce iti vor intari oasele( in special produse lactate)happy

| Hirako a răspuns:

Da, daca nu stai corect pe scaun asta e cauza.

" Modul in care suntem pozitionati pe scaun este foarte important pentru sanatatea noastra, deoarece timpul petrecut astfel poate cauza dureri usoare la nivelul spatelui, iar aceste probleme se pot accentua, inclusiv la nivelul gatului.

Acest lucru se datoreaza faptului ca sezutul static pune o mare presiune asupra muschilor spatelui si a discurilor coloanei vertebrale, iar durerea poate radia si in zonele invecinate. Mai mult decat atat, majoritatea oamenilor au tendinta sa "alunece" de pe scaun si aceasta pozitie suprasolicita ligamentele spinarii si forteaza discurile actionand asupra coloanei vertebrale.

Statul pe un scaun ergonomic poate imbunatati confortul dumneavoastra si sanatatea spatelui. Nu exista notiunea de "cel mai bun scaun ergonomic" care sa se potriveasca pentru toate formele si dimensiunile corpului si sa fie confortabil pentru toata lumea. Poti spune numai ca te simti bine in scaunul tau, daca il folosesti de ceva vreme. Desigur, daca este intr-adevar neplacut, cu siguranta vei afla acest lucru destul de repede. Insa uneori, ceea ce pare placut si confortabil la inceput, dupa un timp este posibil sa-ti schimbi parerea. Scaunul ar trebui sa fie nici prea tare nici prea moale, sa fie comod sub solduri sau coapse si nu ar trebui sa fie prea inalt.

In timp ce scaunele obisnuite sunt concepute pentru a fi oferi suportul complet, o minge pentru exercitii ajuta si la dezvoltarea muschilor spatelui si a celor abdominali chiar si atunci cand stai. Se solicita in mod continuu muschii pentru echilibru si pentru a sta drept in sezut. Daca aveti afectiuni cu spatele sau alte probleme de sanatate, este indicat sa cereti mai intai sfatul medicului dumneavoastra inainte de a efectua exercitii fizice cu mingea. "