| Ely3434 a întrebat:

Hey :* O verisoara a verisorului meu ( amândoi sunt in clasa cu mine ) a făcut vărsat. Mama verisorului s-a dus la ea sa-i dea temele si a luat si ea, nu a stiut. Eu m-am dus la matusa mea care avea vărsat dar nu stia si după ce am plecat de la ea, ne-a spus vestea. Eu nu am făcut niciodată vărsat. Au trecut 2 săptămâni de cand a făcut si in clasa de vineri pana azi au făcut deja 6 colegi vărsat, eu am stat si lângă fata care a făcut prima dar si lângă ceilalti 6. Probabil o sa fac si eu. Voi ati făcut vreodată? Cum a fost? Cu ce crema v-ati dat pe acele bubite? Cat ati stat acasă? Ati avut voie sa iesiti afara? Dau funda :*

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Aimee33 a răspuns:

Da, am avut si eu varsat.In primele 3 zile este mai rau, atunci cand apar bubitele si incepe mancarimea.Am folosit mixtura mentolata.Am stat acasa in jur de 3 saptamani, pana cand au disparut bubitele.In timp ce ai varicela nu este voie sa iesi afara pentru ca asa se va agrava situatia si este contagios.

| Ely3434 explică (pentru Aimee33):

Au facut varsat aproape toti colegii dar eu tot nu am facut happy Am imunitate big grin Nu am mai racit de 1 an si ceva iar toata clasa a fost racita laughing mersi oricum :p

2 răspunsuri:
| iCappy a răspuns:

Nu am avut voie sa iesim afara, ne-am dt cu o crema alba care miroase intr-un fel a menta, aveam bubite si in cap, absolut peste tot in afara de zona intima.