| Ðida a întrebat:

Hey. Pe parcursul verii am reusit sa slabesc 8 kg (am inceput sa mananc putin si des, am invatat sa combin alimentele corect si am renuntat in proportie de 90% la dulciuri) insa de cand a inceput scoala iar am luat-o razna, in sensul ca iar mananc muuulte dulciuri (pentru ca mai mereu simt nevoia) si mananc aiurea (adica nu mai pot respecta principiul "mananca putin si des" pentru ca mananc rar pana "pocnesc"). Problema e ca o iau razna cand ajung acasa, pentru ca la scoala (sau in general cand nu sunt acasa) nu am pofte si nu imi trebuie nimic. Deja am pus 3kg si nu vreau sa ma mai ingras, daca e posibil vreau sa mai slabesc...Ideea e ca vreau sa stiu cum sa ma abtin de la dulciuri si cum sa revin la stilul meu de a manca: putin si des si de a combina corect alimentele.
Sper ca imi puteti da niste sfaturi. Multumesc anticipat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Nickname1890 a răspuns:

Cam spus si mai sus trebuie sa te abtii. Asigura-te ca nu mai exista dulciuri in casa. Ciocolata amaruie poti sa mananci aceea extra Dark 70% 80% cacao. Incearca sa inlocuiesti aceasta pofta de dulce cu un fruct ceva.

Nu e rau sa mananci ceva dulce o data pe zi, dar daca exagerezi atunci apar problemele. Iar masa de seara trebuie sa o iei ceva usor o friptura de pui cu un pic de salata de cruditati este perfecta.

Iti recomand sa vorbesti cu medicul tau sa-i spui despre aceasta problema si sa-ti faci niste analize deoarece aceasta pofta de dulce pe care nu o poti controla poate fi un indicator al anumitor boli sau dereglari hormonale.

6 răspunsuri:
| Nickname1890 a răspuns:

Nu iti putem spune noi cum sa te abtii de la dulciuri. Tot acest proces de a pierde din greutate este reprezentat 80% de vointa si ambitie. Probabil ca din cauza stresului simti nevoia sa mananci dulciuri, trebuie sa te abtii pur si simplu nu iti lua bani la tine pentru ca sa nu ai cu ce sa cumperi dulciuri si spune-le parintilor sa nu mai cumpere dulciuri ca sa nu mai existe tentatia de a umbla la dulapul cu minuni.

Un alt motiv pentru care te poti ingrasa, mai ales daca inveti dupa-amiaza este faptul ca la scoala nu mananci mai nimic iar cand ajungi acasa mananci mult. Rezolvarea este un pachet cu mancare la scoala.

Daca inveti dupa amiaza sa zicem ca te trezesti la ora 9, mananci la ora 9 micul dejun, la ora 11.30 - 12 o masa de pranz, la ora 15 pachetul la scoala si la ora 18-19 masa de seara. Nu uita sa nu mai mananci nimic cu 4 ore inainte de culcare.

Daca inveti dimineata lucrurile sunt mult mai simple.

| Ðida explică (pentru Nickname1890):

Invat de dimineata. Mananc micul dejun acasa la ora 07:30 cand am ore de la 08:00 si la ora 06:30 cand am ore de la 07:00. La scoala imi iau un mar pe care il mananc la 10:00 sau la 11:00. Apoi vin acasa iar pe la 1 jumate iau masa de pranz care consta intr-o supa/ciorba si apoi felul doi alcatuit din legume si inca ceva (carne alba sau branza). Pana aici cred ca nu gresesc cu nimic dar apoi la ora 16:00-16:30 cand trebuie sa iau o gustare slaba caloric o iau razna si incep sa mananc multe dulciuri. Daca as lua doar o lingura de miere sau un patrat de ciocolata amaruie nu ar fi problema dar eu incep sa exagerez cu dulciurile pana explodez iar masa de seara nu o mai iau pentru ca sunt "umflata" de la dulciuri si alte porcarii pe care nu ar trebui sa le consum.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Ðida):

Daca nu mananci seara risti sa te ingrasi chiar, de la infometare corpul creeaza un mediu hormonal propice depunerilor de grasime + ca iti incetineste metabolismul. mananca seara.

| Ðida explică (pentru Nickname1890):

Multumesc mult pentru sfat!

| Nickname1890 a răspuns (pentru Ðida):

Cam spus si mai sus trebuie sa te abtii. Asigura-te ca nu mai exista dulciuri in casa. Ciocolata amaruie poti sa mananci aceea extra Dark 70% 80% cacao. Incearca sa inlocuiesti aceasta pofta de dulce cu un fruct ceva.

Nu e rau sa mananci ceva dulce o data pe zi, dar daca exagerezi atunci apar problemele. Iar masa de seara trebuie sa o iei ceva usor o friptura de pui cu un pic de salata de cruditati este perfecta.

Iti recomand sa vorbesti cu medicul tau sa-i spui despre aceasta problema si sa-ti faci niste analize deoarece aceasta pofta de dulce pe care nu o poti controla poate fi un indicator al anumitor boli sau dereglari hormonale.

| mariana95 a răspuns:

Ideea este ca poti combina dulciurile cu mancarea. dupa ce mananci mancare poti fara grija sa mananci si ceva dulce..nu cred ca iti face rau. sper ca te.am ajutat.

| Cosmin86 a răspuns (pentru mariana95):

"nu cred ca iti face rau" nu crezi prost, mai documenteaza-te