| AtateaConditii a întrebat:

Hey prieteni, am luat spirulină din alge cianofite 1000 mg ca sa ma ingras dar farmacista a spus ca nu e sigura daca se ia inainte sau dupa masa. Voi aveti idee? Funda. Aaa si de cate ori se ia pe zi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| pietrean a răspuns:

Tu faci cum crezi! Dar,spirulina,ca orice medicament contraindicat pentru o problema medicala, poate sa dauneze.
Daca nu vrei sa pierzi banii dati pe el, mai bine da suplimentul unui adult, chiar mai bine unei persoane mai inaintata in varsta, caruia poate sa-i faca bine.Vezi in prospect,ca ar fi mai recomandat persoaneleor ce au probleme cu ficatul, bila, etc.
Ca sa nu stai la "coada" atata timp, incearca sa ajungi la medicul de familie, pana in data de 1 afiecarei luni, deoarece dupa data de 1, se dau retetele compensate si gratuite, pacientilor ce trebuie sa ia medicamente lunar.

4 răspunsuri:
| Felys a răspuns:

Spirulina nu ingrase, slabeste din cate stiu eu, oricum nu are importanta cand le iei, uita-te pe prospect cate poti lua pe zi

| AtateaConditii explică (pentru Felys):

Am auzit ca ingrasa, dar oricum eu sunt slaba nu mai are ce sa slabesc nu?laughing NU vreau sa ajung schelet:p.

| pietrean a răspuns:

Orice medicament,supliment alimentar,supliment mineral,are cate un prospect,unde se specifica pentru ce boli ar fi recomandat,cum se ia si cate drajeuri, capsule pe zi.
Nici eu nu cred ca ar fi recomandat, pentru a te ajuta sa te ingrasi.Da o cautare pe Google, dupa cuvintele spirulina+prospect si acolo o sa vezi, ca poate chiar sa-ti fie contraindicat.Nu mai lua medicamente,suplimente "dupa ureche"!
Intai sa-ti faci un set de analize,cu o trimitere de la medicul de familie,sa vezi de ce are nevoie organismul tau,ce ii lipseste si apoi, impreuna cu medicul, se poate decide ce suplimente sa iei.
Opreste luarea spirulinei. Poate iti trebuiesc niste vitamine si minerale, care sa-ti ajute metabolismul, sa te ajute sa asimilezi mai bine nutrientii din alimentatie.

| AtateaConditii explică (pentru pietrean):

Sa stau la coada 3 ore pentru trimitere de la medic si sa nu mai folosesc medicamentu pe care am dat bani? Ce rau poate face? E totusi un medicament naturist nu drogurile alea ce imi prescrie doctorita...

| pietrean a răspuns (pentru AtateaConditii):

Tu faci cum crezi! Dar,spirulina,ca orice medicament contraindicat pentru o problema medicala, poate sa dauneze.
Daca nu vrei sa pierzi banii dati pe el, mai bine da suplimentul unui adult, chiar mai bine unei persoane mai inaintata in varsta, caruia poate sa-i faca bine.Vezi in prospect,ca ar fi mai recomandat persoaneleor ce au probleme cu ficatul, bila, etc.
Ca sa nu stai la "coada" atata timp, incearca sa ajungi la medicul de familie, pana in data de 1 afiecarei luni, deoarece dupa data de 1, se dau retetele compensate si gratuite, pacientilor ce trebuie sa ia medicamente lunar.