| Anaa939839393 a întrebat:

Hey! Stiti de ce pot sa am de o luna de zile o stare de rau la stomac? La inceput de luna era cu greturi dar nu si varsaturi. Am fost la medici, am facut diferite analize si totul este in regula. Am asa o stare de neliniste, cateodata nici nu pot manca.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
22 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu știm. Poate din cauza stresului.

| Freya1 a răspuns:

Poate sa fie gastrita, enterite, toxiinfecție alimentara.Dar majoritate îți ies în analize (îți iese ca ai o infecție în corp, leucocite mărite sau ceva).
Nu suferi de anxietate?

| Anaa939839393 explică (pentru Freya1):

Mmm… am fost oarecum stresata cu racelile astea. Eu fiind bolnava mi-a fost asa teama sa nu ma imbolnavesc deoarece consecintele pot fi grave si am stat cu teama asa perioada aia cand era plin tv-ul cu stiri in ceea ce priveste gripa, virus etc.

| Freya1 a răspuns (pentru Anaa939839393):

Am văzut ca ai spus ceva și de pietre la fiere parca? Poate sa fie și de la asta sau da, de la anxietate dacă analizele îți ies bune.

Ce problema de sănătate ai?

Și app, nu te mai uita la TV la știri și alte nebunii ca nu îți fac bine.happy

| Anaa939839393 explică (pentru Freya1):

Am boala autoimuna si piatra la bila…. Probleme grave cu stomacul am mai avut cand am stat internata la spital. Ma durea îngrozitor stomacul, simteam un foc in mine. Cam de doua ori s-a intamplat anul trecut cand m-a durut grav… si acum este a treia dar este oarecum mai usor, am avut la inceput asa greturi dupa care au disparut si am ramas cu o neliniste la stomac de o luna încontinuu. Repet, este asa o stare care nu ma afecteaza dar ma ingrijoreaza…

| Freya1 a răspuns (pentru Anaa939839393):

Având în vedere istoricul medical e normal cumva sa fi mai sensibila.
Încearcă cu analize de sânge, poate sa mergi si la un gastro pentru o endoscopie.E mai nasoala de făcut dar măcar ști exact dacă îți e în regula stomacul.

| Anaa939839393 explică (pentru Freya1):

Asta e problema …nu pot face endoscopie din cauza boli autoimune. Singura modalitate e sa fie facuta in spital, deoarece in caz de complicatii sunt direct "pe mana medicilor". Eu am momente cand poate raman fara suficient aer si eu trebuie sa ma misc sa imi revin asa. Pot duce la o criza a bolii.

| Freya1 a răspuns (pentru Anaa939839393):

Pai atunci sunt ecografii 4 d,doar ca sunt costisitoare.
Încearcă sa te liniștești,sa eviți uitatul la știri și alte lucuri de genul și sa te întărești pe tine.E dificil și e normal sa îți fie frica pentru sănătatea ta,și eu am probleme de sănătate și știu ce înseamnă panica pe tema asta.Dar fa ca și mine,când nu mai poți de frica, de panica spune-ti în gând "bai, aia e, ori îmi revin ori mor și gata".Ca altfel nu te vei putea întări.
Pana atunci fa niste analize și controale prescrise de medic sa ști sigur ca nu e ceva grav, si hotărăști după.

| Anaa939839393 explică (pentru Freya1):

Multumesc pentru sfaturi!
Am sa ma informez despre o ecografie 4D.
Eu oricum am facut acum doua saptamani o ecografie abdominala. Nimic nou, in afara de piatra la bila…care are aceleasi dimensiuni ca la inceput, cand am aflat de ea. (Oricum, la fel, nu o pot opera din cauza bolii autoimune…)

| Freya1 a răspuns (pentru Anaa939839393):

Poate sa fie și de la aia.Iti dai seama ca nici un lucru străin în corp, sau ne la locul lui nu poate sa îți faca bine.
Sper sa ai sănătate și bafta sa te faci bine happy

| mi25 a răspuns:

Consulta si un neurolog. Poate fi si pe baza nervoasa.
Consulta un gastroenterolog. Sunt o groaza de boli ale tractului gastrointestinal.

| iulia0514 a răspuns:

Un test pentru Helicobacter Pylori ai făcut?

| Anaa939839393 explică (pentru iulia0514):

Da… dar trebuie sa il repet. Nu a iesit rezultatul.(eroare)…

| iulia0514 a răspuns (pentru Anaa939839393):

Când mergi data viitoare ar trebui să faci analizele de sânge și de scaun! Sintomele care le-ai descris seamănă exact cu cele cauzate de Helicobacter, eu te sfătuiesc sa faci cât mai curând analizele în caz ca ai bacteria sa poți începe tratamentul!

| Anaa939839393 explică (pentru iulia0514):

M-am gandit sa repet sigur aceasta analiza, dar as vrea si alte bacterii…

| iulia0514 a răspuns (pentru Anaa939839393):

Poți face ce analize vrei, mergi la medicul de familie îți dă o trimitere cu ce analize vrei sa faci

| IceRope a răspuns:

Ai dat prea puține amănunte. Probabil ești însărcinată.

| Anaa939839393 explică (pentru IceRope):

Nu ma simt rau asa tare incat sa nu pot face activitati. Pur si simplu am o stare asa la stomac. Ah. Totusi de doi ani am fost diagnosticata cu piatra la fiere. Dar de mancat incat sa o deranjez nu mananc. Am mancat cu doua zile inainte ca sa-mi fie rau, peste. Initial m-am gandit ca acel peste poate a avut ceva…

| IceRope a răspuns (pentru Anaa939839393):

Peștele ăla, chiar dacă are carnea ușoară, s-ar putea să nu fi picat tocmai OK. Toxiinfecția alimentară cu pește este deosebit de periculoasă, putând interveni chiar decesul în unele cazuri. Tu ai avut noroc. Din păcate, nu vei primi un diagnostic precis aici. Tot niște analize mai amănunțite sunt mai bune. Ce să zic... Sănătate!

| Anaa939839393 explică (pentru IceRope):

M-am gandit sa fie gastrita…
Eu iau pastile odata la 8 ore, inclusiv la ora 03:00 timp de cativa ani, din cauza unei boli autoimune. Tin sa cred ca mi-a fost afectata mucoasa. Iar pestele sau un alt factor, o raceala ceva, a declansat mai multe simptome. Oricum. Nu ma simt rau in sensul ala. Doar asa ma "jeneaza" pe mine dar nu ma doare in asa fel incat sa stau la pat sau sa ma plang de durere.