| girl2009 a întrebat:

Hey! Stiu că am mai pus această întrebare, dar datele întrebării s-au schimbat. Am 11 ani, 50 kilograme și am de 2-3 ori pe lună diaree. Nu mai beau lactate și nu mănânc multe dulciuri. Ce aș putea să fac să nu mai am diaree atât de des? Ce poate să îmi provoace diareea atât de des?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Diaree poti avea de la multe: de la diferite alimente care le produc, de la mancaruri (putin) stricate, de la diferite bauturi sau chiar si de la apa statuta etc. etc.

Ideile sunt urmatoarele:
1. Urmareste care alimente iti provoc diaree (pana la un jumat de zi dupa consumare). Astfel poti afla care sunt alimentele care-ti provoc probleme.

2. Mananca alimente cat mai diversificate - cele care fac constipatie impreuna cu cele care fac diaree. Organismul tau se va obisnui si vei avea tot mai putine probleme (mancarurile unilaterale totdeauna fac probeme, mai repede sau mai tarziu.

3. Diarea ai daca stomacul tau vrea sa "scape" de ceva din stomac. La fel se intampla si in cazul vomatului. Sunt reactiile naturale de aparare a organismului.

11 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Vorbeste cu mama ta, fiind copil ea trebuie sa aiba grija la ce maninci si ce bei nu noi.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Eu faceam diaree de fiecare data cand beam apa dintr-o sursa mai nesigura (izvoare teoretic potabile), probabil din cauza bacteriilor din ele.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Zi-ne unde traiesti, ce obiceiuri alimentare ai per total, alea-alea. Cum zice colegul... de multe ori poate fi de vina apa.

| girl2009 explică (pentru GabiDumitrescu):

Locuiesc la țară. Am apă de fântână. La mese, cam sar peste ele și combin mancarurile unele cu altele.

| JicaContra a răspuns (pentru girl2009):

APA DE FANTANA?!?
atunci e clar, ASTA E

apa de fantana poate fi buna, poate fi FOARTE NASPA

ffs, fierbe si raceste apa inainte de orice folosire asta e de baza cea mai simpla si mai clara solutie!

tine-o in recipiente de argint sau macar cu obiecte de argint in el (sa dea DRACU' daca glumesc, oxidul de argint este desinfectant, si sunt multiple solutii cu ioni de argint pentru desinfectare a aerului, frigiderului, etc.)
cumpara niste filtre daca iti permiti
etc.

apa de la chiuveta e filtrata, apoi se pune clor in ea, un procent care distruge microbii, bacteriile, virusi, etc. dar nu e otravitor pentru oameni
in tari de rahat (america de sud, india, etc.) apa de la chiuveta nu e buna... deloc, faci diaree doar daca iti speli periuta de dinti cu ea, cu atat mai mult daca bei, asa ca, urmatorul sfat:

MANANCA, CAT MAI PICANT, usturoi, ardei iute, ceapa, wasabi, sosuri picante de tip Tabascos, etc.
in toate tarile de mai sus, ASTA E SOLUTIA PENTRU APA NASPA, partea picanta v-a forta stomacul sa produca mai multi acizi si sa distruga microbii, bacteriile, virusii, etc.

sa imi bag piciorul in tara asta cu locuri in care inca se mai foloseste apa de fantana... DUMNEZEULEEEEEEEEEEEE!

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru girl2009):

Iar apa aia de fintina e filtrata in vreun fel sau o bei direct din fintina? JicaContra are dreptate in principiu, insa cel mai de bun simt e sa iei frumos UN FILTRU cum trebuie. Ceva de genul asta, macar - https://www.emag.ro/......DT7889BBM/

| girl2009 explică (pentru GabiDumitrescu):

O iau din fântână și o pun într-o sticlă. După aceea o beau.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru girl2009):

Mdah... https://giphy.com/gifs/football-soccer-kid-11W0oLXS57iCli
Parinti nu ai? Zi-le sa ia un filtru ca lumea, ca nu faci nici o treaba asa. Chiar daca o fierbi, nu e mare lucru. In copilarie ma mai duceam pe la tara, intr-un sat mizerabil cu apa mizerabila, si ma umpleam de nenorociri pe tot corpul chiar si cu aia fiarta...

| VasileEmilia a răspuns:

Buna! Eu am 12 ani si 43 de kilograme. In principiu, daca scaunul este foarte moale, este un semn de alarma. Insa daca acesta este semiconsistent, nu cred ca e o problema. Stomacul isi face treaba. Nu este o problema daca faci o data, de doua ori pe luna mai moale. Este bine ca este asa, inseamna ca stomacul funcționează. Dar te doare si burta cand e asa? Daca da, te doare tare?

| girl2009 explică (pentru VasileEmilia):

Da, mă doare tare.

| D1403 a răspuns:

Te poti gandii sa elimini produsele laxative.De exemplu unele persoane patesc de la apa, cafea, combinati de lichide sau mancaruri de care nu ti-o picat bine.