| DonMecanico a întrebat:

HEy sunt baiat,, am 16 ani si am probleme cu 'tenul ' meu, plin de pete + ca inca mai apar cosuri, stiu ca-i pubertatea asta dar poate exista ' tratamente ' pentru a scapa, si as vrea sa va pun niste intrebari
1. Cu apa calda sau cu apa rece sa ma spal pe fatA? atunci cand ma spal cu sapun.
2. Am auzit ca exista niste pastile tot asa pentru a numai aparea cosuri sau ceva de genul asta, ca na, din cauza hormoniilor la pubertate apar, si cica sunt pastile pentru a numai avea hormoni si asa nu vor mai aparea 'cosuri ' cv de genu asta, poate n-am formulat eu bine, dar v-ati dat seama voi despre ce zic, deci ce pastile?
3. Eventual, daca voi ramane cu petele de la acnee, ar fi bine sa merg la solar? isi face treaba sau mai rau inrautatesc? sau sa astept vara si sa ma bronzez natural?happy
4. De cate ori sa ma spal pe fata intr-o zii?
5. Un tratament, pentru a scapa cat mai repede?
6. Daca imi voi incepe ' viata sexuala' chiar imi vor disparea ce-am pe fata, sau nu o sa-mi mai apara? si dupa cat timp s-ar vedea schimbarea, dupa ce-am facut acel pas
Multumesc, astept raspunsuri la intrebariile care vi le-am pus, ofer funda, si respect pentru cei care ma vor ajuta.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Liviu4you a răspuns:

Nu-i soare, ti-am spus doar ca sa stii...pentru la vara, doar nu crezi ca o sa-ti treaca complet asa usor? Gerovital Sun Crema e impotriva UV. Ai dreptate, sunt cam scumpe dar cam asa sunt toate produsele dermatologice din cate stiu eu. Dupa parerea mea, daca nu vrei sa mai dai banii aiurea ar trebui sa te duci la un medic dermatolog sa analizeze situatia si sa-ti dea un tratament ca atare. Mai mult nu stiu ce sa-ti spun. Sanatate! Sper sa scapi de pete.

20 răspunsuri:
| Azµre a răspuns:

Apă rece dar vezi și un dermatolog poate fi și o acnee cronică nu se știe.
Cel mai bun tratament este tinctura de propolis.

| DonMecanico explică (pentru Azµre):

Dar apa calda ce are? thinking ca eu pana acum m-am spalat mai mult cu apa calda.

| Azµre a răspuns (pentru DonMecanico):

Apa caldă deschide porii ceea ce face să intre mai ușor bacteriile la nivelul dermei.

| DonMecanico explică (pentru Azµre):

Am inteles, dar ma gandesc ca na, daca eu ma spal frumos cu ' sapun' in acelasi timp cu apa calda si dupa ma dau cu o crema sau imi fac un tratament, nu este bine? pentru ca daca tu spui ca ' intra mai usor bacteriile ', la mine o sa intre aceea crema mai bine in piele, sau gandesc aiurea?

| Azµre a răspuns (pentru DonMecanico):

Nu e bine, odată cu acea cremă intră și bacteriile.
Oricum trebuie să folosești un săpun dermatologic, adică un săpun cu ph neutru!
Te speli iar când te ștergi nu freci prosopul de față, tamponezi așa te ștergi să nu iriți pielea.
Cel mai bun tratament este să aplici o soluție tonică sau un gel exfoliant cu aloe vera ceva, și apoi să dai cu tinctură de propolis pe coșurile care le ai.

| DraudeS a răspuns:

Salut!

Chestia cu pastilele este o prostie. Nu lua pastile de capul tau! Spalatul pe fata este important insa nu are relevanta ca te speli de 3 sau 100 de ori, la fel si cu apa, nu conteaza. Este perioada de pubertate si este normal ceea ce ti se intampla. Viata sexuala ar putea intr-o mica parte ajuta (Mai mult treaba sta pentru femei).
Recomandare daca tii neaparat sa faci ceva: Du-te la medicul de familie, si ii ceri trimitere la o clinica/spital la sectia Dermatologie. Cei de acolo stiu situatia si cum se rezolva.

Sanatate!

| Schatzyyyyy a răspuns:

Cel mai bine du-te la dermatolog,vezi ce iti spune! si eu am fost in situatia ta,eu am fost la dermatolog,mi-au dat zinerit,dar nu m-a ajutat deloc,apoi am incercat sa nu ma mai dau cu nimic,doar sa ma spal cu apa rece,apoi sa ma dau cu spirt, a functionat, au inceput sa dispara din ele, dar mi-au ramas semne de la cele pe care le rupeam! Daca iti incepi viata sexuala, nu te ajuta cu nimic.Eu nu te sfatuiesc sa mergi la solar,nu cred ca iti face bine, am o prietena care a fost la solar, si i-au iesit din ce in ce mai multe. Spala-te cat mai des pe fata, si incearca sa nu iti mai "storci" cosurile, iti vor ramane semne.Eu nu cred ca pastilele te vor ajuta! Mergi la dermatolog, iti va spune ceea ce ai de facut si nu te mai lua dupa toti/toate reclamele, sau oamenii, poate pastilele ce tii le spun, nu sunt bune pentru tine.

| Liviu4you a răspuns:

1. Apa calda.
2. Sfaul meu e sa nu iei pastile pentru ca iti deregleaza hormonii. In schimb, iti cumperi Almagel (lapte de Mg) de la farmacie, agiti putin inainte de folosire si aplici direct pe cosuri, lasi sa se usuce si te speli cu apa calda.
3.Nu te sfatuiesc sa mergi la solar.
4.De fiecare data cand e nevoie si neaparat seara inainte de culcare.
5. Punctul 2.
6.Nu te ajuta cu nimic si nici nu iti recomand sa ti-o incepi de la 16 ani, e cam devreme pentru organism; varsta optima e 18-19.

| DonMecanico explică (pentru Liviu4you):

Mai poate n-am explicat eu foarte bine, dar eu acum am mai multe pete ramase de la acnee, si mai apar cosuri na asta e. dar eu vreau si tratament pentru petele ramase de la acnee, crezi ca acest gel ' Almagel ' ma scapa si de pete? si in cat timp vor da rezultate? aproximativ.

| Liviu4you a răspuns (pentru DonMecanico):

Scuze, n-am inteles bine intrebarea; uite aici rezolvarea petelor (Almagelul nu ajuta in cazul asta):
Foloseste protectie solara; iti vine sa crezi sau nu, ajuta deoarece impiedica petele sa devina si mai inchise la culoare. Poti folosi de exemplu Gerovital Sun Crema ultraprotectoare SPF 50, in jur de 30 de lei.
Foloseste o crema pentru albirea tenului. E important sa folosesti aceasta crema deoarece va impiedica celulele sa produca si mai multa melanina (substana care da culoare pielii si implicit petelor).
Foloseste un produs exfoliant chimic, de exemplu Glycon, costa vreo 70 de lei. Acesta indeparteaza celulele moarte de la suprafata pielii, celule care sunt mai colorate decat restul pielii.
Si...nu mai stoarce cosurile.

| DonMecanico explică (pentru Liviu4you):

Mda aceasta " Gerovital Sun Crema ultraprotectoare SPF 50 ' momentan nu-i ' soare ' d-ala puternic ca sa-mi afecteze asa mult, sau n-am inteles eu bine, si aceasta crema e pentru albirea tenului? eu am folost acea crema ' Gerovital plant antiperfectiuni ' cv de genu asta, si nu m-a ajutat cu nimic, alte creme nu stiu, si acel ' Glycon ' prea scump, adica na, am dat milioane pe tratamentele care le-am cumparat pana acum si nimic. sad mersi ca ma ajuti

| DonMecanico explică (pentru Liviu4you):

Am inteles, multumesc.

| Liviu4you a răspuns (pentru DonMecanico):

Nu-i soare, ti-am spus doar ca sa stii...pentru la vara, doar nu crezi ca o sa-ti treaca complet asa usor? Gerovital Sun Crema e impotriva UV. Ai dreptate, sunt cam scumpe dar cam asa sunt toate produsele dermatologice din cate stiu eu. Dupa parerea mea, daca nu vrei sa mai dai banii aiurea ar trebui sa te duci la un medic dermatolog sa analizeze situatia si sa-ti dea un tratament ca atare. Mai mult nu stiu ce sa-ti spun. Sanatate! Sper sa scapi de pete.

| blondyna9o a răspuns:

Parerea mea este ca ar fi mult mai bine sa mergi la dermatolog. Am fost si eu, stiu ce zici cu petele pe fata. O sa iti dea un tratament bazat pe cateva luni, eu am tinut 6 luni pentru ca au inceput sa imi dispara si am renuntat (am facut o prostie ca iar mi-au aparut cateva). In primele 3 luni o sa iti dea o reteta sa mergi la farmacie sa iti cumperi Zynerit, in urmatoarele 3 luni o alta reteta cu ceva unsoare din cate mai tine eu minte. Mai departe nu stiu sa iti spun, ca am renuntat. Nu platesti nimic la dermato, ca nu ai peste 18 ani. Decat sa te dai pe fata cu toate porcariile care le auzi, sau sa mergi la solar, mai bine mergi la dermatolog. Asa, o sa ai multa bafta cu femeile pe viitor happy Sper ca te-am ajutat! happy

| lazarsergiu a răspuns:

1. Nu contează temperatura apei.
2. Cel mai bine e să faci un control la medicul dermatolog, el iţi va spune de ce tratament ai nevoie.
3. Nu e bine sa mergi la solar, cel mai bine e să mergi la dermatolog.
4. La acnee e importanta igiena aşa că te sfătuiesc să te speli de cel puţin două ori pe zi.
5. Mergi la dermatolog. Eventual foloseşte un săpun cu sulf şi în paralel un gel antiacneic sau care să ţină sebum-ul sub control.
6. Nu iţi dispare nimic daca îţi începi viaţa sexuală. Sunt doar poveşti!

| corodidenisa a răspuns:

Uite un tratament pentru a scapa si de acnee si de pete : ia aspirina sau ibubrofen. aceste analgezice sunt antiinflamatorii, ajutand la ameliorarea acneei. ia doza recomandata pentru adulti, de patru ori pe zi. p.s. ( nu lua aspirina in mod regulat mai mult de cateva zile fara a consulta medicul )

| DonMecanico explică (pentru corodidenisa):

Nu vreau sa ma duc la consult la medic;-j, deci eu imi cumpar acest tratament ori aspirina ori ibubrofen, si ca sa ' inteleg' mai clar, de cate ori le iau pe zi ( da-mi un program ) gen dim 1, dupa amiaza 1, seara 1, in fiecare zii? si timp de cate zile, si cu acest tratament, in cat timp imi vor disparea ce am pe fata?, raspunde-mi la ce te-am intrebat te rog

| corodidenisa a răspuns (pentru DonMecanico):

Atunci ia asa : o tableta dimineata, una dupamiaza, alta dupa masa si inca una seara.si ia asa tabletele timp de cateva zile ( aprox. 5 zile ) si dupa 5 zile ia tablete in felul urmator : una dimineata si inca una seara. Sper ca team ajutat si dupa un timp daca nu tia folosit anunta-ma si iti voi da un alt tratament.

| cretzulina5291 a răspuns:

Exista o solutie..se gaseste in farmacii se numeste Zinerit.costa cam 30 de lei si contine 2 flacoane in interiorul cutiei unul este cu o substanta..si unul are un praf.trebuie sa torni substanta peste praf si te dai cu ea pe locul in care ai cosuri, este valabila doar 30 de zile din momentul in care desfaci cutiile...e foarte buna. la mine a mers.acum eu mai stiu si alte metode.dar ele implica masti facute in casa dar pentru ca esti baiat nu cred ca te intereseaza

| DonMecanico explică (pentru cretzulina5291):

Mdea aveam de gand si eu, dar stii care este faza, ca eu mai mult vreau sa scap de petele ramase de la acnee, crezi ca zineritul se ocupa cu asa ceva? sau doar cu cosurile, si in afara de zinerit sa ma mai dau cu alt ' gel ' sau doar cu el?, eu vreau mai mult pentru petele ramase.

| cretzulina5291 a răspuns (pentru DonMecanico):

Nu zineritul nu ajuta la pete..doar la cosuri...dar ai putea incerca si crema de galbenele nu e scumpa, eu m-am ars cu ondulatorul si mi-am dat cu un unguent de galbenele si dupa vreo 10 zile nu mai aveam nimic...ma asteptam sa raman cu semn dar nimic.nu stiu daca merge si in cazul petelor de la cosuri dar incearca, eu am dat doar 4 lei pe unguent se gaseste in farmacii.