| anonim_4396 a întrebat:

Hey! Știți cum as putea sa mă îngras într-un timp scurt și fără alimente fast food deoarece la mine nu prea funcționează? Mâncânc obișnuit (3/ zi) dar sunt exagerat de slabă și nu știu cum să mă îngras!sad Îmi puteți da niste sfaturi!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| baru a răspuns:

Alimente care contin multa proteina animala si carbohidrati.

| FerLin a răspuns:

Daca esti slaba din cauza unei afectiuni medicale, consulta un medic.
Daca esti slaba pentru ca asa e metabolismul tau, nu-ti recomnand sa incerci sa te ingrasi.
Odata cu varsta oricum ai sa ajungi sa iei usor in greutate pana in ziua in care ai sa vrei sa slabesti. Nu-ti grabi acea zi.

| antimulte a răspuns:

Incepe cu ceva usor, fructe sa zicem. Mancarea fast food e asa un fel de bomba nucleara, in ultima instanta. Baga fructe, oricand, oricat si cat mai nutritive, banane, struguri etc.

| Violleta2022 a răspuns:

Incearca sa mananci mult mai mult decat "bosnuit", fiindca-i evident ca obisnuitul acela este sub caloriile necesare ca sa iei in greutate. Dubleaza practic caloriile si vei vedea ca vei lua in greutate.

| Sn4k3 a răspuns:

Surplus caloric. Poti sa mananci si de 10 ori pe zi si sa nu te ingrasi daca nu mananci destule calorii.

| RoCkKiD a răspuns:

In functie de cat bagi in tine poti pune usor vreo 300G pe saptamana.

Ideea e simpla, trebuie sa manaci mai mult calorii decat arzi, daca vrei sa te ingrasi repede trebuie sa treci de 3500/4000 pe zi.

Poti sa folosesti siteul de mai jos sa-ti numeri caloriile.
https://calorii.oneden.com/

| codrut12 a răspuns (pentru RoCkKiD):

Încerca ca sa ei masa la ore fixe! Sigur te vei ingrăşa!

| GicaGigekGica a răspuns (pentru codrut12):

De fapt nu e asa...

| Dandinelle a răspuns:

Incearca sa mananci mai multe proteine.