| crys23 a întrebat:

Hey tpu.Acum aproximativ 2 luni am facut o entorsă la piciorul drept.Pot sa merg dar nu am voie sa-l fortez si nu pot sa-l indoi foarte tare.Problema este ca se deschise strandul si vreau sa stiu daca pot sa inot.Ma puteţi ajuta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Da, poți dar nu face efort susținut, ci moderat.
Pa, pa.

| ARF a răspuns:

Pai daca ai facut entorsa acum 2 luni, trebuia sa te duci la medic. Poate faci vreo infectie.

| crys23 explică:

Am fost la doctor.Am stat o saptamana in spital cu atelă sinsoua saptamani cu ghipsul acasa. apoi am facut 3 saptamani de recuperari.

| relian a răspuns (pentru crys23):

Atunci este bine daca spui ca ai facut si ai avut ce spui.Deci poti sa inoti sanatos. Entorsa este de fapt o intindere a ligamentelor, a tendoanelor care datorita tensiunii mari se inflameaza deci locul ala se umfla.Ca sa fie totyul bine doctotul iti pune acel picior in ghips ca in lipsa miscarii acelor ligamente, tendoane ele sa dea inapoi sa isi revina cum au fost, pentru ca ele atunci sint intinse sint mai mari decit normal.Acum te mai doare probabil ca ai avut sanatos nu gluma. Daca piciorul este normal, adica nu este imflamat nu ai probleme.Dar nu forta mai mult decit ecazul, menajeazal asa citeva luni.