| RoseAndBiia a întrebat:

Am 13 ani, 1.63 si 70 de kg sad cat as putea slabi in 6 luni daca mananc doar fructe, legume, peste si branza slaba? Dar intr-un an? Nu pot sa fac sport, deoarece am fost operata de apendicita. Sa nu intelegeti prin asta ca ma infometez, ca o sa mananc doar un mar pe zi. Dar vreau sa slabesc si as vrea sa slabesc 20-30 de kg,, se poate intr-un an?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU se mănâncă DOAR "fructe, legume, peste si branza slaba"!

Într-adevăr, eşti SUPRAPONDERALĂ ( prea "plinuţă" )!

Greutatea ta IDEALĂ ar trebui să fie de 56, 6 kg - vezi linkul :
http://www.dietetik.ro/......calculator

Deci, ai cu 14 de kg peste greutatea IDEALĂ, aşa că, poţi "da jos" cele 14 kg!

Oricum, la vârsta ta, NU se ţin diete ( de nici un fel ), ci se face multă mişcare/sport ( preferabil, zilnic ), te abţi de la dulciuri, mănânci mai puţin ( cantitativ ), NU cinezi după ora 19 şi DOAR ceva "uşor" seara, mănânci DOAR pâine NEAGRĂ ( sau de secară ) şi foarte PUŢINĂ ( 1-2 feliuţe la o masă ), etc.

Alegi alimente care au mai puţine calorii/zilnic ( pentru a scădea consumul zilnic de calorii ) - vezi tabelele de la linkul :
http://www.reteteculinare.ro/sanatate/calorii/tabel/

http://www.fitness-god.ro/tabel_valoric_alimente.php

http://www.doctor.info.ro/valori_nutritionale.html

Se mănâncă la ore REGULATE : micul dejun se ia între 7-8; prânzul se ia între 12, 30-13, 30; iar cina între 18-19.
La ora 10 şi 15 se poate lua o "gustare".

Cu această "metodă" eu am SLĂBIT 9-10 kg în 6 săptămâni!
În rest am mâncat orice am dorit ( evident, în cantităţi moderate ).

Toate cele bune.

| Naяutσ a răspuns:

Nu poti slabi fara miscare, asteapta cam 4-9 luni dupa operatie si incepe incet incet sa faci sport si sa mananci sanatos.

Nu poti tine nici '' dieta '' trebuie sa mananci ce iti recomanda doctorul.

Nu cred ca moare nimeni daca mai astepti un an, mno?
Decat sa-ti faci rau, mai bine stai asa cum esti oricum nu ai mult de slabit in jur de 8-12 kg.

| cristina10cris a răspuns:

In primul rand mai asteapta o luan doua dupa aceasta operatie si urmeaza regimu dat de medic apoi dupa aceste luni poti afe sport si eu sunt operata de apendicita si dupa cateva luni am putut face sport.La capotilul slabit depinde de organismul tau daca ai manca ce ais scris te-ai satura in 2 saptamani trebuie sa mananci salate bogate in proteine fara carne decat peste dimineata sa nu papi nimic cand vii de la soala mananci o supa bogate in vitamine o felie de paine da tie foame la scoala iti o eugenie sau un covrig iar dupa e ai manat dupa miaza poti mai tarziu sa papi pana la 6 o salata de legume cu branza rasa pe deasupra iar dupa aceasta masa daca simti ca mai mananci pe la 8-9 ia un mar sau un fruct e foarte costisitor acest meniu sa stii.Sa mai shimbi din meniuri ca in 6 luni nu poti amna nuam aeleasi mese ca ti se face rau mai schimba vei slabi 7-8 kg in 6 luni am impresia unosc persoane obeze are sau tinut de un regim au slabit in 2 luni 10 kg acum depinde cum arzi tu caloriile.Succes!