| ChiukiuHamsler a întrebat:

Ce pot face pentru a Slabi? Mananc in fiecare zi fructe si legume, dar nu ma slabesc. Si înafara de sport pentru ca fac.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Apreciat de Editori
| Mayar a răspuns:

Trebuie sa manaci la ore fixe cu o marja de maxim o ora. si in fiecare zi sa mananci la acealesi ore. poti trece peste mese, dar nu le poti lua la alte ore decat la cele la care iti vei fixa masa. Evident ca mesele de dimineata vor avea mai multe calorii decat cele de la pranz, iar cele de seara vor fi foarte slabe in calorii.
Trebuie, de asemenea, sa bei multa apa :
1 cana (250 ml)fix dupa ce te trezesti; 1-2 cani de apa cu o ora inainte de micul dejun - asta doar daca poti; 1-2 cani de apa cu 20 de min inainte de pranz si cina; 100-200ml de apa dupa c e ai baut ceai/cafea. sucuri sau chestii acidulate nu bei. iar seara - sa bei 300-600 ml de apa cu 2 ore inainte de culcare. Daca nu poti atunci, incearca sa faci in asa fel incat in intervalul de 2 ore de dinainte de culcare si pana la culcare sa bei cantitatea de apa de care am zis mai sus, aia cu 300-600ml.
Trebuie sa iti obisnuiesti asa organismul si vei slabi. Eu am facut chestia asta si a functionat, spre uimirea mea happy

Multi recomanda dar nici macar ei nu au incercat ceea ce recomanda. Eu am incercat ceea ce ti-am spus mai sus si chiar functioneaza. Sportul poti sa il faci cand vrei tu : dimineata, la amiaz, seara, noaptea, etc - dar sa fie dupa min 2 ore de la ultima masa luata.
Multa bafta!winking

4 răspunsuri:
| nugasescusernameliber a răspuns:

Redu-ti carbohidratii la o portie pe zi, si evita faina alba. Alege surse integrale/brune in schimb. Fructele cu moderatie, sunt pline de zahar, nu te prea ajuta in etapa asta, eventual dupa antrenament un fruct.
Axeaza-te pe legume(la fiecare masa) si proteine. Apa si odihna sunt si ele necesare alaturi de sport.

| PereteanuConstantinescu a răspuns:

Nu prea ai ce sa faci, fa miscare

| lulu03 a răspuns:

Depinde si ce fructe si legume mananci. Spre exemplu, cartofii, fasolea si bananele nu sunt prea indicate in diete. Incearca cu ceai de patrunjel sau busuioc. Sun naturale si sunt bune pentru mult mai multe afectiuni. Dimineata, pe nemancate, bei o cana de ceai

| kraftwerk1991 a răspuns:

Depinde si de corp. Eu spre exemplu am fost nevoit sa slabesc deoarece practic ciclism. Am mancat doar ciorba cu cateva feli de paine si fructe. Fara dulciuri si am scazut 5 kg in o luna si o sapt.