| Adi200126 a întrebat:

am 14 ani... si am cam 1, 74 cm inaltime. Parintii mei sunt cam scunzi. Credeti ca am sa mai cresc in inaltime? Daca va rog sa imi spuneti si ceva exercitii care ma ajuta la crestere.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Calm,la 14 ani aveam 1, 65 daca nu mai putin.Nici ai mei nu sunt asa de inalti, da acum, cand am 17, am crescut 15 cm.Nu-ti fa griji happy.

| Cherilyn a răspuns:

Buna!
Stai calm.
Ai abia 14 ani, sa stii ca dezvoltarea ta continua pana la varsta de 16, 17 ani. Mai ales ca baietii au parte de o crestere exploziva in vremea liceului.
Dupa parerea mea, esti suficient de inalt. happy
Bafta!

| M1Man a răspuns (pentru Cherilyn):

Prostii.Dezvoltarea continua pana la 25 de ani la baieti...nu stiu cine te-a prostit pe tine.Intradevar pana pe la 17-18 ani crest destul de mult, dupa care cresti mai incet dar crestilaughing)

| Cherilyn a răspuns (pentru M1Man):

Eu asta am vrut sa subliniez...
Daca va avea parte de o crestere exploziva la 17-18 ani nu cred ca se va mai simti "complexat" pana la 25 de ani...

| MickyloveAndySixx a răspuns:

:O esti inalt fata de mine! crying (1, 50 si am aceias varsa)

BASCHET! daca faci... miscarile specifice te inalta mai ales ca acum este perioada de cerstere si acum te ajuta cel mai mult la asta! big hug

Bafta!

| Marwell a răspuns:

Eu am facut niste exercitii care au avut rezultate foarte bune, am crescut peste 5 cm de la ele, uite le gasesti aici, are si in format video:
http://fit4sport.wordpress.com/cum-sa-cresti/exercitii-crestere/

| DemonvsAngel a răspuns:

Da eu cred.Ai putea face exercitii la bara. Dar eu Ti-as recomanda un sport bascket, volei sau inot.

| MaraMărr a răspuns:

Daca vrei sa fii mai inalt/a ar trebui sa te apuci de un sport.Baschet-dar te cocosezi.Cel mai bun e innotul.

| 01Snake a răspuns:

Ai putea sa alergi si sa stai agatat de ceva 1 minut la inceput si dupa o pauza stai mai mult si tot asa.