| Andrei_Marius_1994 a întrebat:

Salut TPU,ieri am observat ca am paduchi (si imi este foarte rusine, nu stiu de unde ii am), am fost la farmacie am cumparat un sampon special. Aseara m.am spalat cu el. Dar tot ma mananca capul, nu stiu daca trebuie sa ma mai spal cu el, am rupt foaia aia cu prospectul. Ce sa fac? Dau funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Omulcarearenevoiederaspunsuri a răspuns:

1. E de ''lauda'', glumesc, dar paduchii nu sufera jegul si stau numai la cap curat. Concluzia: ai un cap curat! laughing)
2. Paranix e cel mai bun si face si parul moale. Am folosit eu laughing)
3. Nu dispare asa repede ca exista lindenele care dispar greu si necesita extragere manuala(adica le scoti tu cu mana) ca daca nu le scoti ies puii din ele si mai scapi la anul de paduchi!
3.Te speli o saptamana minim cu samponul ala.
4. Dupa ce scapi de ei te verifici si tu macar o data pe saptamana in caz de orice! happy
P.S. spun astea dn ptopie experienta laughing)

13 răspunsuri:
| yellowalien a răspuns:

Caută prospectul pe internet și ai puțină răbdare să îți treacă mâncărimea.
Stai liniștit, păduchii îi iei când nici nu te aștepți și să știi că în general trag la persoanele curate.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Rasa zona cu par. Dat cu petrol lampant. Scapi in doua zile.

| express11 a răspuns:

Oricum dupa o pauza de 7 zile trebuie sa reiei tratamentul. daca esti baiat, mai bine te razi in cap.

| anonim_4396 a răspuns (pentru express11):

Mi-ai luat vorba din gura, exact asta voiam sa scriu.E si moda acum rasul in cap.in zece minute ai scapat si de paduchi si de tot.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bai tata bai? parul il rezolvi tu cumva, dar ai grija la haine la asternuturi, si la scandurile patului, fiindca ei se baga in spatii atat de mici incat daca scapa unul, intr-o saptamana esti plin la loc.de asemeni, toti membrii familiei sa se verifice fiindca se intinde la toti, e jale.chestii de stopit pentru pediculoza, si date toate pana mor toti.se baga in cusaturile hainelor. bunicii mei isi bagau hainele intr-o cuva si le daeau cu ddt, o substanta interzisa acuma.si le tineau o saptamana.dar asta dupa ultimul razboi.acuma paduchii sant mai putin rezistenti, mai rafinati, mai eleganti.

| MissUnkown2 a răspuns:

Si eu am avut problema asta, dar farmacista nu mi-a dat doar un sampon. Mi-a mai dat si un fel de gel sau cam asa ceva...
In orice caz, trebuie sa te speli de mai multe ori cu samponul, nu doar o data. Dar sa nu exagerezi :-). Si nu intra in contact cu alti oameni.

| Andrei_Marius_1994 explică (pentru MissUnkown2):

In cate zile crezi ca imi va trece?

| MissUnkown2 a răspuns (pentru Andrei_Marius_1994):

Mie mi-au trecut in vreo 3 zile.

| Andrei22m a răspuns:

Incearca Paranix

Mod de actiune:
Samponul Paranix elimina 100% paduchii de cap si ouale acestora, in numai 10 minute de la aplicare. Formula sa cu dubla actiune, nu numai ca sufoca, dar si deshidrateaza paduchii de cap si ouale acestora, astfel incat acestia sa nu mai reapara.

| meowow a răspuns:

Si eu am avut, i-am luat dintr-o tabara. eu am folosit un sapon anti-parazitar dar mi-au trecut cu greu, in vreo luna-doua si ma spalam in fiecare zi cu el.

| CRIMO a răspuns:

Te razi in cap, si dai cu gaz. Nu este o gluma. Dar bine ar fi sa vorbesti si cu parintii. Si inca ceva, nu samponul rezolva problema, ci problema e sa-ti aduci aminte de unde i-ai luat.

| express11 a răspuns (pentru CRIMO):

Da,gazul este ok.