| george_3250 a întrebat:

am doua intrebari:1.Este bine daca am 68 kg, 1.77 inaltime si 14 ani si 2.Stiti vreo dieta cu care sa slabesc 2-3 kg in 2 saptamani?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Roxii12 a răspuns:

Heii! La varsta asta nu trebuie sa se tina nici un fel de dieta, deoarece peste vreo 6-7 ani nu o sa ai forme (la bust ma refer) si daca tii de acum, mai tarziu, orice dieta ai tine o sa slabesti foarte greu... Iti recomand sa faci mai mult sport (exercitii dimineata si seara), nu manca dulciuri, iesi afara la plimbare' poate cateva circuite usoare gen TABATA. http://femeiafit.ro/antrenament-de-slabit-metoda-tabata/ :D Pa pa!

4 răspunsuri:
| MyWorld a răspuns:

Salut!
De ceva timp si eu incerc sa pierd kilograme, problema cuc are ma confrunt de. sa zicem de mult timp... Pana acum am slabit 5kg in vreo 3 saptamani ( atunci cand am hotarat sa fac o schimbare ).
Pentru a pierde kg trebuie in primul rand sa adopti o alimentatie corecta. La inceput este destul de greu, mai ales daca ai prieteni care nu se feresc sa manance orice. Alimentatie corecta inseamna 2 lucruri: alimentele trebuie sa fie cat mai naturale, crascute cat mai organic, nemodificate genetic, etc. si alimentele trebuie combinate cum trebuie ( de exemplu celebrul: carnea nu se amesteca cu piureul care inseamna de fapt ca proteinele nu se amesteca cu carbohidrati, adica nu ar trebui sa amesteci lactatele, oale, carnea, alimente de origine animala cu paine, cartofi, orez ). De asemenea, exista mult mai multe reguli, dar le poti afla chiar tu cautand pe internet, fara prea mult efortbig grin. Pentru inceput poti doar sa renunti la sucuri din comert, si alimente gen chips-uri croissante si in principiu mancarurile cu multa sare sau zahar. Al doilea lucru important in pierderea kilogramelor este sportul, pentru ca grabeste metabolismul simtitor.Eu de exemplu alerg aproape zilnic aproximativ 4-5 km de obicei seara, la o viteza ce imi permite sa port conversatii nu prea lungi.
Sunt o groaza de lucruri foarte importante care trebuie stiute, daca vrei sa ai rezultate foarte rapide si de durata, cel mai important, dar care nu ti le pot spune aici ca nu termin azilaughingbig grin.
In legatura cu dietele: acestea nu sunt o idee tocmai geniala, pentru ca asa cum acestea au o durata determinata de anumiti parametri, asa si modul in care arati va avea o perioada limitata.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

DA, este bine!

Ai greutate NORMALĂ; iar greutatea ta IDEALĂ ar trebui să fie de 68, 7 kg - vezi linkul :
http://www.dietetik.ro/......calculator

Deci, ai chiar mai puţin decât greutatea IDEALĂ, aşa că, NU mai trebuie să slăbeşti DELOC!

Toate cele bune.

| Laurentiu_Barbu_1985 a răspuns:

Salut, sa fim seriosi, iti faci probleme pentru 2-3 Kg in plus sau minus? Probemele apar daca sunt 20-30 +/-!
Nu ai de ce sa slabesti!

| SUDSteaua1947 a răspuns:

1.Dupa cum poti vedea in urmatorul link la inaltimea ta trebuie sa ai cam 77 kg

http://www.culturism.ro/alimentatie/raportul-optim-greutate-inaltime.html

2.Eu stiu ceva ce mereu da roade:alergatul intr-un costum de fas. Daca alergi asa poti slabi 2-3 kg si intr-o zi.La mine da mereu rezultate.Dar dupa cum spune acel tabel chiar ar trebui sa te mai ingrasi sau sa ramasi asa.