| Constantin_Denisa_1990 a întrebat:

Hey TPU,am nevoie de un răspuns la următoarea întrebare:
Ce este fisura de rotula, ce simptome are?
Va rog e urgent!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| CuriousStuff a răspuns:

Rotula sau patela (e acelasi lurcu) e un os, si ca orice os se poate rupe sau fisura, fisura inseamna ca se creapa osul, fara insa a se rupe, asta poate sa apara din cauza unei lovituri.
Simptomul principal este durerea superficiala (adica undeva nu in interiorul genunchiului, ci chiar la suprafata) care se accentueaza cu miscarile genunchiului. Insa diagnostiul de fisura de rotula nu se poate pune doar pentru ca spui tu ca te doare genunchiul ci se pune doar pe baza radiografie. Asa ca fara medic si o radiografie nu ai de unde sa stii daca e fisura de rotula sau nu.

| SuplimenteNutriline a răspuns:

O durere crunta. Astea sunt simptomele.