| Acuriousboy a întrebat:

Hey TPU!
Am o intrebare
Ce schimbari se produc la o fata abia intrata in pubertate
*P.S. e pentru scoala, sunt stiinte ale naturii laughing*
Sa zicem 13-14 ani
Dupa ce are contact sexual?
Vaginul poate sa fie atat de stramt incat penisul sa nu intre?
Pot fi usturimi la atingerea vaginului?
Dar la o fata de 18-20 de ani?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| CuriousStuff a răspuns:

Multe schimbari se produc la pubertate de la o crestere accentuata (atat fizica cat si mentala) pana la dezvoltarea organelor sexuale si anexelor, aparitia pilozitatii si incepe sa se depuna grasime pe coapse si incepi sa capeti acea forma feminina de "clepsidra" sau nu, nu e neaparat obligatoriu...
Dupa ce are contact sexual nu se intampla nimic in afara de faptul ca daca habar nu are ce se intampla acolo poate sa ramana insarcinata, cu o infectie urata daca nu respecta regulile de baza de igiena sau sa ia o boala cu transmitere sexuala.
Vaginul poate fi stramt sau nu, insa cu lubrifiere din belsug si dupa un preludiu mai lung ar trebui sa fie in regula.
Usturimi nu ar trebui sa apara, astea sunt semn de iritatie sau chiar infectie.
O fata la 18-20 de ani teoretic ar trebui sa fie mai matura, sa stie ce se intampla acolo, ce trebuie sa faca, cum sa se protejeze impotriva infectiilor/bolilor sau a unei eventuale sarcini.

3 răspunsuri:
| Lioana a răspuns:

Act sexual la 13-14 ani? Nici vorba. Nici nu te gandi la asa ceva! E penal.

| christall a răspuns:

Eu zic ca e prea devreme ca o fata sa-si inceapa viata sexuala. Plus ca se poate trezi si cu un copil. Fiindca e virgina e normal sa intre mai greu si sa existe usturimi. Acolo e o membrana care se rupe. Dupa aceea, poate fi mai usor, dar cel mai bine e ca partenerii sa fie maturi cand se intampla asta, nu o faci in joaca.

| florinmuresan91 a răspuns:

Pentru aceste intrebari cel mai bun raspuns o sa il afli tu singur dar toate la timpul lor...e doar o parere trateazo ca atare