| ALeXsSaY a întrebat:

am o problema mare. Acum 2 saptamani am aflat ca sunt seropozitiv... Nu stiu cum sa trec peste socul acesta. Stiu ca a avea virusul nu inseamna a avea SIDA insa boala se dezvolta pe parcurs. Nu stiu ce sa mai fac, toti apropiatii ma sustin, va fi bine, voi supravietui dar eu stiu ca nu e asa si ca a avea aceasta problema implica foarte multe greutati in viata. Va rog, un sfat, orice, sunt distrus. P. S am 17 ani, si pentru cei ce vor sa imi tina teorie, nu am facut sex neprotejat, deci am luat pe alta cale.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| fdhgcvnb a răspuns:

Buna Alex! Imi pare foarte rau! sad Cred ca te-ar ajuta daca ai impartasi experienta cu alti oameni care sunt seropozitivi,sa iti spuna cum au trecut peste partea cu prejudecatile celorlalti si etc. Nu cred ca este ceva atat de grav, unii oameni traiesc toata viata fara sa stie ca poarta virusul, nu va fi foarte diferit fata de pana acum cred.Nu stiu ce sa iti spun,pentru ca nu am intalnit pe nimeni seropozitiv[sau cel putin din cate stiu eu],insa daca prietenii si rudele te sustin,acum tot ce trebuie sa faci este sa treci tu insati peste acest soc,sa nu cumva sa cazi in vreo depresie sau ceva,pentru este foarte importanta starea psihica-daca te dai batut, ai patit-o, ca sa zic asa! happy Cele mai multe greutati cred ca vor veni de la oamenii cu prejudecati si putin informati care vor crede ca ii infectezi[nu multi stiu ca nu te infectezi de la o atingere sau o privire -.-' ]. Trebuie doar sa te obisnuiesti cu ideea presupun si sa nu pui la suflet daca mai dai din cand in cand de o fata care o sa tipe daca o tii de mana.Eu iti urez succes si fii fara grija, ca ai sa treci tu si peste asta! Eu te sustin! Sper ca te-am ajutat si nu ti-am facut rau de fapt, spunandu-ti toate acestea! Toate cele bune! happy

7 răspunsuri:
| Veme a răspuns:

In primul rand zici ca esti seropozitiv. Cred ca te referi ca esti seropozitiv HIV pentru ca poti fi seropozitiv si pentru sifilis si pentru artrita reumatoida de ex.
Daca esti seropozitiv HIV, atunci nu pot sa-ti spun ca este bine, ca inteleg, ca va fi bine, ca stiu ce simiti DAR: nu stiu daca te-ai informat in ultimul timp, dar boala deja este considerata tratata cu tratamentele moderne. Adica nu se mai moare de ea ci mai degraba se traieste cu ea pana la moarte. Atentie, doar daca iei tratamentele. Deci s-a constatat ca luand tratamentele se amana atat de mult evolutia bolii incat oricum ajungi sa mori de batranete avand aceasta boala. Asta ca nr. 1. Apoi, ca nr 2, transmiterea HIV de la mama la copil s-a redus drastic cu supraveghere medicala. Adica ai putea avea o iubita, o sotie, un copil sanatos... In plus, stiinta avanseaza repede. Si chiar daca n-ar mai avansa conditiile de acum sunt cu totul altele fata de cele din anii '80 cand a debutat mai serios boala.
Deci, cam asta a fost "teoria" mea, si la capitolul sfaturi: 1. Mergi la tratament, la medic si tine-te de tratamend cu scrupulozitate paranoica. 2. Incearca sa vorbesti cu oamenii care au acelasi situatie, sa nu fii singur cu suferinta ta.

| ALeXsSaY explică (pentru Veme):

Da. am auzit si eu ceva cum ca virusul HIV ar putea fi distrus prin electro socurilaughing bine, e o metoda neagreeata de gigantii farmaceutici dar in fine. Alte tratamente exista, stiu ca se traieste cu acest virus, dar stiu ca imunitatea scade oricat de bun ar fi tratamentul. si daca nu se moare de SIDA, se poate muri de alti virusi intrati in corp din cauza imunitatii scazute. ORicum, multumesc pentru sfaturi. happy o sa ma interestez in amanunt despre ceea ce ai scris mai sus happy Multumesc ca mi-ai dat un sfat bun si la intrebarea precedentawinking

| Georgyyyyyyy a răspuns:

Buna...imi pare rau sa stii fiecare trecem peste o boala sau ceva care ne distruge.tu trebuie sa mergi inainte sa fii un baiat curajos sa mergi inainte cu speranta ca totusi vei fi sanatos ca vei trece peste aceasta boala cu ajutorul lui D-zeu si ca totul va fi bine...cel putin ai o varsta frumoasa 17 an.meriti ink sa mai ai viata asta inainte sanatoasa sfatul meu e sa ai speranta, curaj si sa lupti!:*winking

| vn4ever a răspuns:

Multa putere si optimism celor seropozitivi, viata nu se termina la acest diacnostic, medicina a progresat foarte mult, am vazut reportaje despre persoane ce traiesc de 20-25 de ani cu virusul asta si ne gandim cum era medicina in anii 80 si cum e acum, tratamentul s-a imbunatatit si doctorii au de unde alege diferite scheme pentru orice seropozitiv. Totusi daca asa a fost sa fie, pentru cei seropozitivi exista o speranta cu ambitie, sport, alimentatie si sprijin emotional. Sa ne gandim cate persoane mor in statele sarace fara acces la tratament! Sanatate si fericire multa tutuor, o viata avem! Daca tot esti pozitiv, gandeste pozitiv!

| Niceman a răspuns:

Nu Mai speriati baiatu cu compatimirile voastre, ca nu de asta are nevoie si nici de sfaturi bazate pe informatii false sau neexistente cum ar fi cele despre virusul Hiv! Doresc sa imi lasi un mesaj sa putem discuta alexssay. O zi buna!

| Niceman a răspuns:

Nu sunt membru senior categorie inalta si nu iti pot da mesaj privat, lasa-mi un id pentru ym sa putem vb mai rapid! Sal

| JuSt222 a răspuns (pentru Niceman):

Mrjust22@yahoo.ro- Am nevoie de niste sfaturi in legatura cu infectia Hiv. Daca doresti sa ma ajuti da-mi te rog accept pentru a lua legatura.
Multumesc anticipat.