| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema...Mi-am cumparat niste cercei cu surub din argint.I-am tinut cateva zile adica mai multe zile iar acum s-a blocat un cercel s-a dus in spate de tot lipit de ureche daca trag de el ma doare.Cum pot sa il scot? Cum pot sa numai patesc asa ceva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Pune apa oxigenata multa pe zona respectiva. Ea va dizolva sangele si vei putea scoate cercelul

| pietrean a răspuns:

Foloseste,daca ai in casa ulei de masline, de floarea soarelui sau un unguent cu galbenele.Lasa catva timp sa se "moaie"locul si apoi incerca sa-l scoti. Dupa ce l-ai scos, dezinfecteaza cu ceva:spirt, tinctura de propolis. Apoi cere sprijinul unui farmacist, ce poti folosi.Nu cred ca ajungi la medic pentru asa ceva!

| varcolitalitamare a răspuns:

Acum cand am pus mana am sange intarit la ureche...Cum sa ii scot?

| varcolitalitamare a răspuns:

Multumesc! Dar nu este ceva foarte grav, nu?