| anonim_4396 a întrebat:

Am și eu o problemă, nu râdeți.(sunt fată) De câteva luni am observat că sânul meu stâng este mai umflat ca celălalt și dacă mă lovesc la el sau doar dacă îl ating mă doare... De fapt nu am deloc sâni(sunt extrem de mici). Uneori este într-un fel uscat sau „deteriorat" și parcă e ceva tare în el de îl face mai umflat.(Am 11 ani :/)
Mă deranjează că dacă mă mai joc sau dacă îl ating cu mâna mă doare destul de rău și într-un fel de și observă că e mai umflat...

Ceva, sfaturi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Este normal ce ti se intampla la varsta asta, de acum iti inmuguresc si cresc sanisorii. Ai grija si nu te mai lovii ca sunt durerosi.
Ar trebuii sa ii spui mamei, cand ai asemenea problem, iar ea iti va explica, ce se intampla cu corpul tau.

| corbulalbrosu a răspuns:

Incearca sa te linistesti fiindca NU ai nicio ''problema'' care ar necesita sa fie luata inseama sau sa-ti provoace ingrijorare. A inceput procesul de dezvoltare a sanilor si nimic mai mult. Multa sanatate!

| mihai69 a răspuns:

E ceva normal. Chiar și la băieți se întâmplă asta la debutul pubertății.
Vorbește cu mama ta.

| Stefan_Robert_1990 a răspuns (pentru mihai69):

Nu vreau sa fiu nesimtit dar la baieti incepe abia la varsta de 14 ani fix! Si se spune ca ti-se formeaza pirtricica la sfarcul baiatului

| Goete a răspuns:

Te doare daca te joci?

| pinkyypromise a răspuns:

Sunt in crestere si probabil de aceea dor. Sanii nu sunt egali la nici o femeie, si exista posibilitatea sa nu se dezvolte la fel. Sau poate fi vorba de o schimbare sau un dezechilibru hormonal. Daca nu ti-a venit menstruatia, si asta poate fi o cauza, semn ca se apropie.

Totusi, te poti duce la un control ginecologic/endocrinologic si ti se va spune clar care e problema.