| anonim_4396 a întrebat:

'Pentru fete:' Sunt fată și am o problemuță "mai intimă". Acum câteva luni am observat că sânul stâng este puțin mai mare ca celălalt (care nu este nimic, este foarte mic și nu a crescut deloc) dar nu am băgat în seamă. (Am 11 ani și 9 luni). Acum este la fel, cel stâng mai umflat cu vreo 1 cm și parcă este un guguloi, ceva tare în el că mereu doare dacă îl apas iar celălalt tot nu este nimic.
Toate colegele mele au sâni și eu sunt singura care am 0 și îmi este rușine, dar sânul stâng care este mai măricel parcă se observă și nu prea îmi place. Presimt că o să mai crească dar celălalt va mai crește vreodată? O să rămân mereu cu el așa mic? (Adică mi-e rușine de exemplu la școală ne consulta și zice să ne dăm tricourile jos să facă niste teste iar la mine este diferit.sad sau îmi mai e rușine și de frații mei.).
Daca știe cineva sau a trecut prin asta poate să îmi lase un sfat, orice răspuns mă ajutăhappy.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| simonmaria a răspuns:

Este asimetria sânilor. Am 15 ani, tot cel stâng e mai măricel. Deci, nu-ţi face griji. Ești în plin proces de dezvoltare, când îţi va veni menstruaţia (dacă nu a venit deja) vei vedea o schimbare la sâni, din cauza/datorită pubertăţii.
Dacă cumva (ferească Dumnezeu), simţi că durerea aceea care se întâmplă când apeși pe sân se accentuează sau devine tot mai insuportabilă, să mergi la un medic. Poate fi doar o panicare, dar controalele de genul nu strică niciodată.
Te pup! Sănătate și numai bine!

3 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Nu exista nicio fata cu sanii egali, poate doar alea operate. Toate fetele au un san mai mare si unu mai mic

| pinkyypromise a răspuns:

Toate fetele au un san mai mare decat celalalt. e normal. Esri in crestere si odata cu varsta, problema asta nu va mai fi asa evidenta. Daca vrei sa maschezi problema asta, coase un buretel pe cupa sanului drept sau a bustierei.

| Davidcfranta a răspuns:

E normal esti in crestere se schimba corpul lasa ca dupa cateva lunii sau ani creste si celalalt (esti in pubertate)