| Deeiutss a întrebat:

:*:* Am un prieten care fumeaza si peste o saptamana-2 parintii lui il duc la analize. Cum poate sa ascunda faptul ca fumeaza? ( fumeaza de aprox. 4 luni si fuma pe zi o tigara 2 maxim). Va rog raspundeti puppy dog eyes

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| UatDaFacx3 a răspuns:

Poi aici depinde de parinti...pentru ce vor ei sa ii faca analizele. Pentru pentru a vedea daca cineva fumeaza trebuie sda fie specificat de cel care spune pentru ce sa fie analizele..si il sfatuiesc sa nu fumeze inainte cu o saptamana de analize.Sa fie mai precaut..si app daca parintii lui fumeaza, [din moment ce el nu fumeaza prea mult] s-ar putea sa nu se vada chiar daca cer analize pentru asta.

5 răspunsuri:
| Quicky a răspuns:

Practic este imposibil. 4 luni e o perioada considerabila iar pe plamani ar trebui sa se fi format un strat de CO2 care sa afirme faptul ca acea persoana consuma tutun. E ca si la autopsie cand se verifica persoana daca nu a consumat substante daunatoare. E cam acelasi lucru

Prietenul tau ar putea face urmatorul lucru... Sa vorbeasca cu doctorul la care e programat si sa ii explice cum sta treaba. Pana la urma e viata sa.
Totusi ce asa mare lucru prin faptul ca fumeaza? E normal sa bagi cate o tigara, 2. Si nu ar trebui sa se mearga la "control" pentru un fleac ca asta...

| TiffanyღBJ a răspuns:

Daca il duc la analize de sange, nu iese acolo faptul ca fumeaza.
Chiar daca ii fac radiografie pulmonara, tot nu apar modificari, pentru ca fumeaza de doar 4 luni si fumeaza foarte putin.
Asa ca poate sta linistit.

| NagatoTenseiHD a răspuns:

Pai spune-i prietenului tau sa nu mai fumeze vreo 4-6 saptamani si cand o sa il duca la analize o sa vada ca n-are nimic asa ca dupaceeia poate sa fumeze linistit si 3 pachete pe zi.

| cristi1ccc a răspuns:

Am doar 13 ani dar stiu multe secrete ale corpului asculta bine si ia aminte inainte sa plece la analize sa bea 2 sau 1 cana de lapte sau chiar mai mult daca poate.

| TiffanyღBJ a răspuns (pentru cristi1ccc):

Laptele nu are nici o legatura cu fumatul happy, iar inainte de a merge la analize nu are voie sa manance si sa bea nimic pentru ca analizele de sange se fac pe stomacul GOL!