| ContNmc7 a întrebat:

Cum imi pot da seama cand o sa imi vina ciclul menstrual? Pot sti cand o sa se intample,nimeni nu mi-a vorbit despre asta,imi e rusine sa nu mi se intample cand sunt la scoala, deoarece e mult bullyng asupra mea. Precizez ca nu mi-a venit niciodată. Exista o aplicatie despre asta sau nu stiu poate stiti voi ceva.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Liviu a răspuns:

Daca ti se intampla la scoala. Orice profesoara intalnesti o poti ruga sa te ajute.Si te va ajuta ea,intelegi? Femeile sunt foarte unite cand vine vorba de chestia asta, si e foarte normal. Poarta cu tine cateva absorbante, iti sugerez prima data sa iei din astea albastre, pentru ca sunt de noapte, si nu poti stii daca vei avea flux mare, sau nu.Asa ca cele de noapte sunt perfecte, sunt putin mai groase dar macar vei protejata 100%, nu poti stii daca va veni mult sau putin sau cate zile te tine prima data.Sa ai in permanenta un absorbant la tine, daca se intampla, sa il poti aplica pe chilot, si asta e. Vorbeste cu mama ta, sunt ferm convins ca te va sprijini, sau cu orice femeie trecuta de 20 de ani, nu iti fie rusine.Asta e de cand lumea si pamantu, cat despre bully, era si acum 20 de ani insa nu erau telefoane sa se filmeze, si totu ramanea in interior.

| AnastasiaK a răspuns:

Ia-ti absorbante/tampoane cu tine la scoala. O rogi pe mama/sora/o matusa sa te invete cum se folosesc. Cand mergi la baie, o sa vezi daca ai vreo pata rosie si in caz ca e, iti pui absorbantul/tamponul. Nu curge mult din prima, asa ca e foarte probabil sa observi inainte sa te patezi pe pantaloni. Desi, mai e pana incepe scoala asa ca nu vad de ce iti faci griji.

| ContNmc7 explică (pentru AnastasiaK):

Ma ingrijoreaza faptul ca am auzit ca iti poate veni si la 10-11 ani, la mine in scoala toata fetele au, si eu in 4 luni fac 14 ani, de aceea, toata lumea ma intreaba daca mi-a venit, iar cand le spun ca nu imi spun ca fetelelor lor le-a venit de la n varsta etc.

| AnastasiaK a răspuns (pentru ContNmc7):

Da, iti poate veni si la 11 si mai tarziu. Ai rabdare ca nu e vreo competitie, chiar nu conteaza la ce varsta le-a venit altora. happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te doare burta cu câteva zile înainte, te doare spatele, capul, te dor sanii.
Dacă nu ti-a venit pana acum, ar trebui să ai o secretie alba inainte sa iti vina, de obicei e cu 2/1 ani/an înainte de prima menstrustie, si e mai abundenta cand se apropie menstruatia!

| Denisa0954 a răspuns:

Dacă nu ai avut niciodata menstruatie nu poti ști cand iti va veni. Dar stai linistită, prima oară când îți va veni, va curge o secretie rozalie sau maro, deloc mult încât să treacă de chiloți. Sa ai.mereu in gentuta un absorbant, si cand simti ca ti a venit, mergi la baie si rezolvi problema. Stai linistită că prima oară nu isi va da nimeni seama ca ti a venit

| Alex1929386543 a răspuns:

O vei simti cu cateva zile înainte, te va durea burta si spatele, vei avea sani sensibili, vei fi indispusa. Daca simti asta inainte sa pleci la scoala, iti pui un absorbant si daca nu se intampla nimic, acasa il dai jos.

| AnastasiaK a răspuns (pentru Alex1929386543):

Pai daca nu i-a venit niciodata pana acum...tu vorbesti din propria experienta, pe unele nu le doare nimic, nu sunt indispuse, nu prezinte niciun simptom. Si NIMENI nu stie cand ii vine prima data.