| andreikol a întrebat:

am mai multe intrebari big grin

1. inca nu mi-a venit ciclul, dar poate peste 1 an o sa'mi vina crying, si cum o sa ii spun mamei? mi'e rusine! deci sa stiti ca ink nu mi-a venit si nu am nici substanta aia alba, asta e o intrebare pentru./ VIITOR

2. stiu ca nu exista Mos Craciun, dar parintii mei cred ca eu cred in Mosu big grin, si beu vreau sa le spun ca stiu ca nu exista, dar stiu ca ei or sa nege, si poate ca o sa creada ca nu mai sunt iNOCENTA.

fundita o dau pe 9 decembrie, asa ca dati cat mai multe pareri

Răspuns Câştigător
| addyy a răspuns:

In cea ce priveste rusinea, mamei trebuie sa ii spui despre ce ai precizat mai sus, daca nu, isi va da ea singura seama crede-ma, dar ar prefera sa afle de la tine, astfel ea o sa incerce sa te ajute cu ce poate.Cand crezi tu ca esti pregatita sa ii spui, te vei duce frumos la ea, ii zici si o sa se comporte perfect normal ca si cum nu s-ar fi intamplat nimic.Ai sa vezi ce usurata te simti cand ea se va purta asa.Nu uita ca si ea a trecut prin faza astawinking

12 răspunsuri:
| psiholoaga a răspuns:

1.Cand o sa iti vina, o sa treci peste rusine si o sa ii spui, daca o sa simti nevoia. Daca nu, mergi frumos si iti cumperi absorbante si nu ii spui. Cati ani ai? Daca ea nu a vorbit despre tema asta cu tine pana acum, inseamna ca ei ii e si mai rusine decat iti este tie si puterea de a decide daca vrei sa ai o relatie sincera cu ea sau nu sta in mainile tale.
2. Probabil ca si parintii tai stiu ca nu exista mos craciun, asa ca nu e niciun pericol sa le spui ca stii adevarul. Poate vor crede ca nu mai esti inocenta sau poate vor crede ca te maturizezi, cresti si ai acces la alte informatii decat pana acum.

| lovegirl15 a răspuns:

Nu cred ca e cazul sa te gandesti deja la ce va fi in viitor.Atunci cand iti va veni menstruatia, va trebui sa ii spui mamei tale, doar nu vei putea ascunde asta la infinit. E normal, nu ai de ce sa te rusinezi.Fiecarei fete ii vine la un moment dat.Nu trebuie sa-ti fie rusine, mai ales de mama ta.Nu uita ca ccandva mama ta a trecut prin asta, asa ca nu ai nici un motiv pentru a te rusina. Te va intelege.

In legatura cu Mos Craciun... poti sa nu le spui, ca sa mai profiti de ei, pentru a le cere ce iti doresti de Craciun. Dar daca vei vrea sa le zici, nu te teme ca nu te vor mai considera inocenta.Doar nu vei putea preface la infinit ca crezi in el.

Sper ca te-am ajutat. fundita, plz?puppy dog eyes

| veronica a răspuns:

(nu vreau funda)vreau doar sa te ajut, mai intai astept sa-mi trimiti raspuns cati ani ai numai asa iti pot raspunde corect la ambele intrebari.

| Vitalie a răspuns:

1. Nu-ţi fie ruşine. E normal.
2. Există Moş Crăciun. tongue

| Anonymous56 a răspuns:

1.nu trebuie sa iti fie rusine... e ceva normal sa ai menstruatie.
2. poti inca profita de ei, ei crezand ca tu inca crezi in el.

| addyy a răspuns:

Clau nu ai de unde sa stii cand vei avea prima menstruatie. Ea poate sa apara intr-un anumit moment al pubertatii pana la varsta de 16-17 ani. Iar acea substanta alba (secretie vaginala) e un indiciu care te anunta ca se aproprie menstruatia.Nu te mai panica atat cu asta si mai bine te-ai ineresa pe net despre asa ceva unde poti gasi mult mai indetaliat- http://www.noifetele.ro/yourbody/whats.php Mamei cam trebuie sa ii spui asa ca incear sa treci peste rusine.Ai sa vezi ca doar momentul in care ii zici va fi greu pentru tine dar sa stii ca ea va reactiona normal pentru ca asa i se pare si te va ajuta cu ce poate. Dupa ce va afla, ai sa vezi cum va trata ea lucrul asta si nu ti se va mai parea asa rau, ba chiar ai sa te simti foarte bine.;)
Cat despre mosu' le poti arata subtil ca tu nu mai crezi in el;), dar mai bine ai profita de asta, sa primesti cadouri si sa ii motivezi. Te poti apropria de ei cand sunt in toane bune, cand rad sau se bucura de ceva si atunci te pisicesti si le spui cam ce vrei tu sa primesti.Nu te grabi sa le arati ca ai crescut, mai ales ca fata, te vor considera mult timp micuta dar in acelasi timp ei vor simti ca tu cresti. Oricum, eu nu vad un lucru rau sa creada ca tu mai astepti la Mos Craciun dar spune-le totusi in mod directi ce vrei tu sa primesti si gata.

Te pup :* :*

| only me a răspuns:

In legatura cu prima intrebare... sincer e o aberatie sa te gandesti de pe acum ce ai sa spui atunci. e pur si simplu. iar in legatura cu a doua. cati ani ai? eu stiu de mos Craciun ca nu mai exista de la 7 ani.deci ce e asa mare chestie?thinking

| sky_6636 a răspuns:

Cati ani ai in primul rand?
ciclul vine la vremea lui si el si nu trebuie sa iti fie rusine la fiecare fata vine la varsta ei...
si de mos craciun...este frumos sa crezi dar de la o varsta este foarte banal sa crezi ca exista si sa ii scris scrisoare; dar poti sa le spui ca ai crescut si ca este logic si firesc sa nu mai crezi, dar spune-le ca tu tot vrei cadou chiar daca stii ca ei sunt mos craciunbatting eyelashes si poti sa scrii scrisoare sub forma de amuzament si sa o pui in brad si sa le spui so caute ei sau ceva de genu...trebuie sa le explici ca cresti

| βσσblėėŝ_3748 a răspuns:

1)Nu trebuie sa te gandesti de acuma.sh oricum atunci kn o sa-ti vina nu trebuie sa-ti fie rusine sa-i spui mamei tale.si dansa a trecut prin aceleasi momente ca tine si in plus mami tau stie cel imi bine ce sfaturi sa-ti dea.acest lucru face parte din viata deci nu are de ce sa-ti fie rusine

2)in primul rand... cati ani ai? daca o sa le spui parintilor normal ca o sa incerce sa nege ceea ce le vei spune tu sh or sa incerce sa te fc sa mai crezi in acel batranel cu barba care aduce cadouri copiilor cuminti. oricum sarbatorile de iarna nu au farmec fara acel,, mos craciun"eu te-as sfatui sa nu le spui nimic sh sa incerci tot timpu sa crezi ca el exista:X pentru farmecul sarbatorilor

| essy a răspuns:

Cati ani ai ?

| andreea13_7408 a răspuns:

Cati ani ai?

| zazzypunct a răspuns:

In primul rand nu trebuie sa iti fie rusine de mama ta, cand iti va veni menstruatia ii vei spune foarte simplu. Daca de mama ta iti este rusine da pai de sora.nu trebuie cand iti va veni te vei duce si ii vei spune :"mami mi a venit menstruatia"si ea te va asculta cu drag.
Bafta! pup:*