| ciprian_9184 a întrebat:

daca am astm bronsic ma incadrez pentru a lua ajutor de handicap si daca da in ce grad de handicap ma incadrez.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Evaluarea gradului de handicap in afectarea functiilor sistemului respirator se face :
1.in afectiunile respiratorii cronice, contractate precoce(copilarie, adolescenta pana la maxim 26 de ani) care determina tulburari functionale permanente sau care risca sa devina permanente, de exemplu :ASTMUL BROBSIC, anomalii congenitale, agenezie pulmonara partiala,BPOC, pneumopatii interstitiale fibrozante difuze, broniectazii supuratii bronhopulmonare, tuberculoza pulmonara activa, tuberculoza pulmonara operara, sindromul post-tuberculos.
2. Cancerul bronho-pulmonar;
3. Transplantul pulmonar.

In functie de valoarea parametrilor functionali, comisia acorda un grad de handicap --- vezi, la pagina 53 din link care sunt parametrii functionali :http://www.protectiacopilului6.ro/......eriiMO.pdf

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu cred ca te incadrezi intr-un grad de handicap dar o poate spune sigur doar comisia medicala. Vorbeste cu medicul specialist care te trateaza si acesta iti va da sau nu trimitere la comisie.