| xTeya a întrebat:

de 2 ani am niște scurgeri vaginale... dar acum e din ce in ce mai abundent.dece?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Dacă acea scurgere/secreţie NU are miros urât/deranjant şi NU este însoţită de mâncărimi sau usturimi, şi dacă are o culoare albă/transparentă ( eventual puţin spre roz ) atunci NU ai de ce să te îngrijorezi.

Cel mai probabil, este vorba de secreţia vaginală NORMALĂ!

Având în vedere vârsta ta ( 12 anişori ) şi întrebarea din 18 Martie 2013, e posibil ca organismul să se "pregătească" pentru venirea menstruaţiei.

Toate cele bune.

4 răspunsuri:
| h3r a răspuns:

Sunt "normale" la vârsta ta, chiar dacă sunt infecții, dereglare hormonală.
Vorbește cu mama ta și împreună mergeți la medic, cel mai probabil îți va recomanda antibiotic.

| dori123 a răspuns:

Acasta "scurgere vaginala" este o secretie care curge deoarece corpul ta este pregatit de menstruatie (ciclu hormonal)... Nu te speria...

| alexandra229 a răspuns:

Anunta venirea ciclului di cate stiu fiindca si eu am

| alexandra229 a răspuns:

Daca nu au miros si nu are o consistenta ciudata si e din ce in ce mai abundent inseamna a se apropie iclul