| Alex54679 a întrebat:

De ce atunci cand ma culc la o ora mai tarzie, cum ar fi 00:00 si ma trezesc devreme, cam pe la 6, ma simt mai odihnit decat atunci cand adorm devreme?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Edmonds2342 a răspuns:

Somnul se desfășoară în cicluri. Un ciclu durează 1h44min. Important e sa te trezești la finalul unui ciclu, ca să fii odihnit, nu în timpul lui. Dacă faci un calcul, de la 00.00 pana la 6 sunt 4 cicluri complete. (desigur ca valorile astea sunt orientative și difera în funcție de fiecarewinking

2 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Secretia de melatonina are un nivel maxim si iti da senzatia de odihna. Daca vei adormi de ex dupa ora 2, te vei simti obosit toata ziua pentru ca de atunci secretia ei scade

| Sofer a răspuns:

Asa patesc si eu. ma trezesc cateodata odihnit cateodata nu. m-am culcat la 2 si m-am trezit la 10 obosit fara chef de nimic laughing