| anonim_4396 a întrebat:

luni sunt la lucru de la 6 dimineata pentru prima data si nu pot sa ma culc devreme, nu adorm decat pe la vreo 1 si daca ma streseaza, chiar mai tarziu sau deloc. nu vreau sa ma duc nedormit straight face ce sa fac sa adorm devreme ca tre' sa ma trezesc pe la 4? multumesc

3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Asaza-te in pat si numara pana adormi.

| diaac a răspuns:

Iesi astazi afara, fa multa miscare in aer liber, fa treaba - orice ca sa te obosesti. Poti sa incerci sa vezi daca te ajuta ceaiuri gen de tei, de lavanda sau ceaiul de la Fares "Somn linistit". Spune-ti ca, si daca mergi nedormit, totusi nu este o tragedie si te descurci tu cumva - pentru ca daca o sa te stresezi sa adormi, paradoxal, sigur nu vei adormi. Asa ca relaxeaza-te, felicita-te ca ai facut rost de primul job si ai incredere in tine. Poate te ajuta si sa iti pui ceva muzica de relaxare cand te bagi la somn.

| diaac a răspuns (pentru diaac):

P.S. Ceaiurile respective trebuie baute seara, nu ziua - ziua doar sa faci efort fizic si mental, ca sa fii obosit la ora de culcare. Ora pe care va fi nevoie sa ti-o calculezi incepand de la 4 inapoi, cate ore de somn te stii tu ca ai nevoie.