| WizzArd3344 a întrebat:

De ce mor tinerii subit? Asta e teama mea cea mai mare. Îmi controlez mereu pulsul, dacă bate încet ma îngrijorez, dacă bate repede la fel. Nu consum alcool, țigări, energizante, etc. Nu am simptome de dureri, etc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Din cauza drogurilor, alcoolului si steroizilor.

| Violleta2022 a răspuns:

Ideal este sa nu-ti controlezi des pulsul fiindca nu ai nici un motiv pe lumea asta sa ai vreo boala de inima si sa mori, odata ce nu consumi alcool, tigari si nici energi=zante sau droguri.
Invata sa traiesti fara stres, fara sa-ti mai controlezi pulsul!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

De ce mor tinerii subit? Nimeni nu moare sănătos. Dar îngriorarea de a nu fi bolnav este boală în sine.

| Drimmero a răspuns:

Nu moare nimeni subit fara sa aiba probleme medicale, cei care fac infarct au probleme nedepistate de care nu stiu nimic. Mai rar infarct la tinerii de pana la 35 de ani, organismul atunci e to strong, dupa apar usor-usor problemele dupa excesele tineretii. Nu-ti bate capul ca nu ai nimic, daca era sa ai probleme cu inima aveai tensiune mare, puls mare fara efort, respirai greu etc.

| johnnny123 a răspuns:

Acum șase luni te temeai "să nu fii gay" deși "te atrag fetele de când te știi".

Acum te temi să nu mori subit.

Nu este evident că tu nu faci altceva decât să inventezi lucruri de care să te temi?

| blackann a răspuns:

Esti ipohondru clar. putin paranoic + stari de anxietate/atacuri de panica. din cate vad te legi de orice lucru si intrebi pe aici doar d-astea.

| haileewatson a răspuns:

La psiholog ai mers?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De la vaccin unii, alții de la stresul cotidian + droguri, supradoza, tigari, și unii de la sedentarism.Cauzele sunt multiple, stresul e factorul nr 1, de aia vezi tot mai mulți tineri ca incaruntesc de tineri, stresul te baga în pământ.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai anxietate in schimb asta e nasol. În viata de ceea te temi exact de lucrul ala nu vei scăpa, asa ca nu te mai teme de nimic, în dicționarul tău nu trebuie sa existe frica, limite, fricile exista fiindcă tu le acorzi prioritate în detrimentul lucrurilor practice și sănătoase, prioritățile tale în viata altele trebuie sa fie nu frica de moartea ca ea oricum mai devreme sau mai târziu va veni, pana atunci nu are rost sa trăiești în frici, de murit nu o sa mori când vrei tu sau când crezi tu, în schimb poți sa omori gândurile nesănătoase care nu îți aduc nici un beneficiu în viata, ba chiar te trag foarte mult în jos.

| sweetys a răspuns:

Energizante. Am vazut si auzit discutii intre tineri, au ajuns energizantele sa le tina loc de mancare, una- doua baga cate un energizant si gata. Ca sa nu mai zic de tigari. Probabil daca lasi un adolescent singur acasa si ii lasi bani pentru mancare el isi va lua tigari si energizante.

| IceRope a răspuns:

Din cauza gândurilor negative făcute în mod repetat și neforțat. Există chiar și o vorbă: a murit ca prostul.

| Scorillo a răspuns:

Medical›Moartea subita este decesul neasteptat, inopinat, survenit la un subiect aparent in stare buna de sanatate. Cazurile sunt foarte rare, dovedindu-se ca multi decedati au murit din cauza unor boli netratate sau nediagnosticate (boala cardiaca, hemoragie cerebromeningeana, o hemoragie digestiva, o embolie pulmonara, o disectie aortica, o ruptura de anevrism, un soc anafilactic).
Deci, nu ai de e a-ti faci griji

| Înteleptulfilozof a răspuns:

De ce să supraviețuiești cu frica de a muri dacă nu ști să trăiești. Eu cred că ar trebui să te focusezi pe altceva în viață cât o ai dacă te gândești la ceva va deveni realitate deci gândește-te că vei fi bine chiar dacă îți e rău tot vei fi bine pentru că tu crezi asta trebuie să fi convis că asta așa e.